Konut fiyatları hangi ilçelerde düştü?

Son bir yılda ülke genelinde konut fiyatları, yüzde 8 oranında artış gösterdi. Buna karşın son bir ayda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi mega kentlerde konut fiyatlarının düşüş gösterdiği ilçeler bulunuyor

Konut fiyatları hangi ilçelerde düştü?

Nisan 2017 itibarıyla son bir yılda konut fiyatları yüzde 8 oranında değer kazandı. Konut fiyatlarındaki değer artışına karşın son bir aylık bazda Türkiye'nin en büyük 5 kentinde, konut fiyatlarının önemli ölçüde gerilediği ilçeler bulunuyor. 

İstanbul'da konut fiyatlarının düştüğü ilçeler

Hürriyet Emlak tarafından yayınlanan Nisan Konut Endeksi'ne göre İstanbul'da konut fiyatları Beyoğlu, Eyüp ve Beşiktaş gibi önemli ilçelerde bir aylık periyotta önemli ölçüde düşüş gösterdi. Bu düşüş sırasıyla yüzde 6.7, yüzde 6.2 ve yüzde 4 olarak gerçekleşti.

Ankara'da konut fiyatlarının düştüğü semtler
Başkent Ankara'da da son bir aylık periyotta konut fiyatları en fazla yüzde 1.6'lık kayıpla Kazan ilçesinde düştü. Değer yitiren diğer ilçeler ise yüzde 0.7 ile Gölbaşı ve yüzde 0.5 ile Yenimahalle oldu. 

İzmir'de son durum
İzmir'de konut fiyatlarının son bir ayda en güçlü gerileme yaşadığı ilçeler yüzde 2.6'lık kayıpla Tire, yüzde 0.3'lük kayıpla Çiğli oldu. Bergama'da ise fiyat ölçümleri yerinde saydı.

Antalya'da konut fiyatlarının gerilediği ilçeler
Özellikle yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği Antalya'da iki ilçede konut fiyatlarında son bir aylık dönemde kayıp yaşandı. En önemli düşüş yüzde 3.4 ile Kaş'ta yaşanırken Kemer'de de yüzde 0.2'lik kayıp kaydedildi.

Bursa'da Orhangazi ilçesinde fiyatlar düştü
Yine özellikle Arap yatırımcıların ilgi gösterdiği Bursa'da yalnızca Orhangazi ilçesinde konut fiyatlarında düşüşü saptandı. Orhangazi'deki kayıp yüzde 2.0 oranında gerçekleşti