Konut fiyatları hızla artıyor

Türkiye ve İstanbul'da konut fiyatları büyük bir hızla yükseliyor. Yapılan araştırmalara göre özellikle İstanbul'da, son 5 yılda, yüzde 76 oranında artış kaydedildi

Konut fiyatları hızla artıyor

30 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Konut sektöründe fiyatlar büyük bir hızla yükseliyor. Özellikle İstanbul'da artış oranı, son 5 yılda yüzde 76'ya dek ulaştı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, bu artış oranına rağmen İstanbul'un Avrupa başkentlerine kıyasla hala çok ucuz olduğunu söyledi.

Karahan, tüm dünyadaki artışa paralel olarak Türkiye'de de konut sektöründe fiyatların sürekli arttığını vurguladı.Nisan 2009 yılındaki, bir önceki döneme kıyasla yaşanan yüzde 15'lik düşüşün ardından sürekli bir yükseliş yaşandığını söyleyen Karahan, artış oranının Türkiye bazında yüzde 62 olduğunu söyledi. Özellikle İstanbul'un yüzde 76'lık artış oranıyla dikkat çektiğini belirten Karahan, Ankara'da yüzde 55 ve İzmir'de de yüzde 49'luk bir artış saptadıklarını açıkladı.

En pahalı semt Beşiktaş
Karahan özellikle İstanbul'un tüm dünya için konut yatırımında cazip bir şehir olma özelliğini koruduğunu belirterek, kentin en pahalı semtinin Beşiktaş olduğunu belirtti. Metrekare başına 10 bin 500 lira ile en pahalı semt ünvanını elinde bulunduran Beşiktaş'ı, 7 bin 900 lira ile Sarıyer, 5 bin 800 lira ile Beykoz, 5 bin 400 lira ile Bakırköy ve 5 bin 300 lira ile Kadıköy izliyor.

Dünya metropollerinde daha yüksek artıy
Karahan, konut fiyat artışının tüm dünyada sürdüğüne de değinerek, son bir yılda Bangkok'ta yüzde 26, Miami'de yüzde 21, İstanbul'da yüzde 20 ve Dubai'de yüzde 18 olarak açıkladı.