Konut fiyatları kaç yıl daha yükselir?

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, Türkiye'deki konut fiyat artışının 15 yıl daha devam edeceğini söyledi.

Konut fiyatları kaç yıl daha yükselir?

"Türkiye'de gayrimenkul fiyatlarındaki artışla dünyanın en önemli araştırma şirketlerinin raporlarında yer almayı sürdürüyor. Buna karşın, faizlerdeki yükseklik, konjonktürel sorunlar ve kimi ekonomik girdiler de özellikle 2016'nın zor bir olacağını gösteriyor. Sektör temsilcileri içinde hakim kanaat ise, konutun yatırım aracı olarak gücünü uzun süre koruyacağı yönünde. ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, Türkiye'de konut fiyatlarındaki artışın önümüzdeki 15 sene boyunca devam edeceğini iddia etti. 

Türkiye'de konut fiyatları 15 sene daha yükselir
Mustafa Baygan, Türkiye'de gayrimenkul fiyatlarının Avrupa'ya kıyasla önemli bir farklılık arz ettiğini ve gayrimenkul yatırımının en çok kazandıran araç olarak gücünü uzun süre daha koruyacağını belirterek:

İsviçre ile kıyaslandığında m2 bazında Türkiye'nin yaklaşık 10 kat daha ucuz olduğunu görüyoruz. 2014 yılı istatistiklerinde Ankara'da konut m2 fiyatı 550 euro iken, Zürih'te konut fiyatları 5 bin 500 euro seviyesindeydi. Türkiye fiyat artışlarının daha uzun seneler ve en az 15 sene boyunca artmasını bekliyoruz..." dedi. 

Konut fiyatları kaç yıl daha yükselir?

Yabancı yatırımcının gözü Türkiye'de
Türkiye gayrimenkul pazarının Ortadoğu, Uzakdoğu ve Avrupa'nın en çok ilgi gösterdiği merkezlerden biri haline geldiğinin de altını çizen Baygan, jepolitik risklerden uzaklaşılması halinde yabancıların eğiliminde ciddi bir artış kaydedileceğini söyledi. Baygan:

"İnsanımız sıcak, iklimimiz sıcak... Katı kurallar altında yaşamaya alışmış bir yabancının özlediği ve bulamadığı avantajlar bunlar. Türkiye konut satışlarında adet olarak uzun yıllar şampiyon olmaya devam edecek. Tabii bu tempo, fiyatta da trendin devamlı yukarı doğru çıkmasına katkı sağlayacak" dedi.