Konut fiyatları neden artıyor?

Türkiye'de konut fiyatlarındaki artışın nedenlerini değerlendiren Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, nüfus ve gelir artışı parametrelerine dikkat çekti

Konut fiyatları neden artıyor?

Türkiye konut sektöründeki hızlı fiyat artışını masaya yatıran Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, nüfus ve gelir artışı realitelerine dikkat çekti. Kentlileşme oranındaki artını fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturduğunu da belirten Uzel:

"Nüfus, gelir artışı ve kentlileşme gibi etkenler konut talebini artırıyorken, ihtiyaçları karşılayacak konut ve dükkanlar yeterince inşa edilmiyor ve yeni bölgelerin imara açılması çok kısıtlı kalıyor. Bu durum ise gayrimenkul sektöründe fiyatların yönünü yukarı doğru çekiyor" dedi. 

Türkiye'de konut fiyat artışı
Reidin-GYODER tarafından hazırlanan 2016 dönemine ait "Yeni Konut Fiyat Endeksi"nin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.50 düzeyinde artışa dikkat çektiğini, konut fiyat artışı realitesinin de "gayrimenkule yatırım yapanın kazanacağı" bir gerçek oluşturduğunu vurgulayan Uzel,  nüfusun konut fiyat artışları üzerindeki etkisine vurgu yaptı. Uzel, talep artışının gayrimenkul üzerinde yukarı yönlür bir ivme oluşturduğunu belirtti ve:

 

Konut fiyatları neden artıyor?

 

"2015'de nüfusun 78 milyon 741 bin 53'e çıktığı görülüyor. Yani nüfusumuz her yıl ortalama % 1.3 artış göstermiş.  Türkiye'de gayrimenkul alan herkes uzun dönemde karlı çıkacak." dedi.

Hangi şehirlere yatırım yapmalı?
Nüfus oranının hızla arttığı, kentleşme oranının yüksek olduğu şehirlere yatırım yapanların kaybetmeyeceğini ve yüksek getiri sağlayacağını da söyleyen Uzel, yatırım yapılması gereken şehirler olarak da:

 

Konut fiyatları neden artıyor?

 

"Nüfus sayımına göre sırasıyla İstanbul Ankara, Antalya, Gaziantep ve Şanlıurfa'nın nüfus artış hızı en yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu illere yatırım yapanlar kazançlı çıkacaktır..." ifadelerini kullandı.