Konut satışlarındaki düşüşün sırrı çözüldü

Konut fiyatlarındaki artış Mayıs ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 12.58 puan ile 2017 yılının en düşük seviyesini gösterdi. Konut getirisinin açıklanan son enflasyon verileri ile mevduat faizinin altında kazanç sunduğu belirlendi

Konut satışlarındaki düşüşün sırrı çözüldü

Son yıllarda Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak tanımlanan konut sektörü, özellikle son dönemde yatırımcısına sunduğu kazanç açısından diğer finansal yatırım araçlarına kıyasla güç yitirmeye başladı. Business HT'de yer alan habere göre, konuta yatıran kazanır algısını sarsan verilere, son Enflasyon rakamları da eklendi. Böylece konut getirisinin, mevduat faizinin dahi altında kazanç sunduğuna dikkat çekildi. Mayıs 2017'de enflasyon yüzde 11.72 oranında belirlenmişti. 

Son 5.5 yılın en düşük seviyesi

Açıklanan son enflasyon verilerine göre konut, son 5.5 yılın en düşük seviyesine ulaşmış oldu. Diğer taraftan Mayıs ayı itibarıyla konut fiyatlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 12.58 oranında yükseldiği bunun da yılın en düşük seviyesine işaret ettiğine dikkat çekildi. Zira enflasyondan arındırılarak elde edilen reel konut fiyat artışı 0.86 puan düzeyine ulaştı ve 2012 yılı Nisan ayında bu yana en düşük düzeye ulaşmış oldu.

Diğer yatırım araçları karşısında konut gücünü yitiriyor mu?

Diğer taraftan analistler, konut fiyatlarındaki bu eğilimin diğer yatırım araçları karşısındaki olumlu eğilimin ve konutun daha doğru yatırım olduğu algısının yitirilmesine yol açabileceğine dikkat çekiyor. Kont fiyatlarındaki yükselişin yavaşlaması sonrasında emlak yatırımcısının mevduata yönelmesi sonucunun doğabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, konut fiyatlarının mevduat faizlerinin altında kalan değerlenme eğilimine de vurgu yapıyor. Buna göre son üç aylık dönemde TL Mevduatlarıdaki faiz yüzde 12.73 olarak belirlenirken, konut fiyatlarındaki artış yüzde 12.58 düzeyinde kaldı. 

 

Konut fiyatları neden düşüyor?

 

TCMB verilerine göre fiyat artış hızı düşmeye devam etti

Konut fiyatlarındaki yükselme hızındaki düşüşü son olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayımlanan Konut Fiyat Endeksi'ne de yansımıştı. TCMB rakamlarına göre konut fiyatlarındaki yıllık artış üzde 12.58 düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılının en düşük düzeyine temsil eden Mayıs ayına kıyasla Mart ayındaki artış yüzde 13.37, Nisan ayındaki artış ise yüzde 13.08 olarak ölçülmüştü. Mayıs 2017 döneminde bir önceki aya kıyasla ölçülen artış ise yüzde 1.14 olmuştu. Diğer taraftan yeni konutlardaki yıllık artış yüzde 11.20 olarak belirlenmiş bu artış yeni olmayan konutlarda da yüzde 13.01 olarak belirenmişti. Diğer taraftan enflasyondan arındırılarak elde edilen reel fiyat artışı ise 0.86 puanlık düzey ile Nisan 2012'den bu yana en düşük seviyeyi gösterdi. Diğer taraftan Mayıs 2017 döneminde yıllık enflasyon yüzde 11.72 oranında ölçüldü