Konut fiyatlarında mega proje ve dönüşüm baskısı

Son bir yıl içinde İstanbul, Ankara ve İzmir'de konut fiyatları, mega projelere yakınlık ve kentsel dönüşüm gibi faktörlerin etkisine açık ilçelerde dikkat çekici bir artış yaşadı

Konut fiyatlarında mega proje ve dönüşüm baskısı

Son bir yıl içinde İstanbul, Ankara ve İzmir'de konut fiyatlarındaki artış devam etti. Bu üç büyük kentte konut fiyatlarının en yoğun artış kaydettiği ilçeler ise mega projelere yakınlık ve kentsel dönüşüm gibi faktörlerin etkisine açık ilçeler bazında saptandı. 

Bu ilçelerde konut fiyatları fırladı

Sahibinden.com tarafından hazırlanan Emlak Endeksi'ne göre, Ekim 2017 itibarıyla ve son bir yıllık dönem içinde konut fiyatlarının İstanbul, Ankara ve İzmir'de en yüksek artış kaydeden ilçelerinin, mega projelere yakınlık ve kentsel dönüşüm merkezi olma gibi faktörlerden etkilendiği gözüktü. Emlak Endeki  Ekim ayı verilerine göre konut fiyatları İstanbul'da en çok Çatalca'da artış kaydederken, Ankara'da Kızılcahamam öne çıktı. İzmir'de ise son bir yılda konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ilçe ise Karaburun oldu. 

Alt yapı projelerinin etkisi

İstanbul Çatalca'da fiyatların artışında alt yapı projelerinin önemli bir rol oynadığı görüldü.  Buna göre özellikle Çatalca ve Silivri'de fiyat artışının temel faktörü olarak kentsel dönüşüm gösterilirken, satılık konut metrekare fiyatlarının Çatalca'da yüzde 16.2, Silivri'de iseyüzde 15.5 oranında artış kaydettiği görüldü. Paralel bir etki Ankara bazında Kızılcahamam'da takip edildi. Bu ilçede de geçen seneye kıyasla artış yüzde 22.2 seviyesinde gerçekleşirken, Ankara Beypazarı ise yıllık yüzde 15.4'lük artış ile dikkat çekti. 

İzmir'de mega proje etkisi

İzmir'de konut gayrimenkul fiyatlarının Ekim 2016-Ekim 2017 döneminde en hızlı biçimde artış gösterdiği ilçe ise Karaburun oldu. Burada da artışın temel nedeni liman ve kanal gibi projelerin etkisi olarak gösterildi. Karaburun'da metrekare fiyatlarının son bir yıl içinde yüzde 28.8 oranında artış yaşadığı görülürken, yine liman projesi ile ismi yan yana anılan Seferihisar'da yüzde 23.1'lik artış belirlendi. 

Kiralık fiyatlarında son durum

Sahibinden.com Emlak Endeksi, benzer bir fiyat artışının, kiralık konut kategorisinde de yaşandığını gösterdi. Buna göre şu sonuçlara ulaşıldı:

- İstanbul'da kiralık bedellerinin en çok yükseldiği ilçeler: İstanbul'da kiralık konut metrekare fiyatlarının son bir yıl içinde en çok yükseldiği ilçe kentsel dönüşüm faaliyetleri ile dikkat çeken Sultangazi oldu. Sultangazi'deki artış yüzde 11.2 seviyesinde ölçüldü. Arnavutköy ise 3. Havalimanı projesinin etkisiyle kiralık konut fiyatlarının artışına tanıklık eden ikinci ilçe oldu. Buradaki artış ise yüzde 8.4 oranında belirlendi. 

- Ankara'da kiralık bedellerinin en çok yükseldiği ilçeler: Ankara'da kiralık konut metrekare fiyatlarındaki en yüksek artış, kentsel dönüşüm projelerinin etkisinin hissedildiği Çubuk'ta yüzde 26.5  ile yaşandı. Akyurt ilçesinde ise özellikle altyapı projeleri ve ulaşım yatırımlarının etkisi hissedilirken, son bir yıllık artışta yüzde 21.5 seviyesi görüldü. 

- İzmir'de kiralık bedellerinin en çok yükseldiği ilçeler: İzmir'de ise son bir yıl içinde Tire ve Çiğli gibi ilçelerde kiralık konut metrekare fiyatlarının önemli bir artış içine girdiği görüldü. Kentsel dönüşüm hamlesinin etkisi altındaki bu iki ilçeden Tire'de yüzde 53.1, Çiğli'de ise yüzde 26.4 oranında artış kaydedildi. 

Konut yatırımın en hızlı geri dönüşü Beypazarı ilçesinde

Konuta ödenen paranın aylık kiralar bazında kendi değerine ulaşma süresi olarak hesaplanan amortisman payı itibarıyla ise ibre Ankara'nın Beypazarı ilçesini gösterdi. YAtırıma geri dönüş süresi olarak 14 yıl 11 ayın ölçüldüğü Ankara Beypazarı'nı, 18 yıl 6 ay ile İzmir Aliağa ilçesi izledi. Üçüncü sırada ise 21 yıl 9 ay ile İstanbul Esenyurt yer aldı.