Konut fiyatlarındaki artışta Türkiye liderliğe oynuyor

Küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank tarafından hazırlanan bir rapor, 2015'te konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülkeler listesinde Türkiye'yi ilk sırada gösterdi

Konut fiyatlarındaki artışta Türkiye liderliğe oynuyor

Dünyanın en önemli gayrimenkul şirketlerinden Knight Frank tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye 2015 yılında dünya konut piyasasının en çok prim yapan ülkeleri listesinde ilk sırada yer aldı. Ülkelerin 12 aylık, 6 aylık ve 3 aylık periyotlarını masaya yatıran firma tarafından mercek altına alınan 55 ülke içerisinde Türkiye, Hong Kong, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkeleri geride bıraktı. Türkiye'de konut fiyatlarındaki artış bağlamında yüzde 18.9 oranına ulaşılırken, bu oran Hong Kong'da 16.7, Yeni Zelanda'da 12.6 ve Avustralya'da 9.8 olarak gerçekleşti. 

Konut fiyatlarındaki artışta Türkiye liderliğe oynuyor

İsveç, Lüksemburg ve Macaristan'da konut fiyat artışı
Knight Frank'in hazırladığı raporda dördüncü sırada yer alan İsveş'te konut fiyar artışı son bir senelik periyotta yüzde 11.1, Lüksemburg'da ise yüzde 10.1 düzeyine ulaşıldı. 6. sıradaki Avustralya'daki artış yüzde 9.8 olarak gerçekleşirken, Macaristan'da yzüde 9.5, Estonya'da yüzde 9.1, İrlanda'da ise 8.9'luk artış kaydedildi. 55 ülkenin değerledirildiği listenin son sırasında ise yüzde 8.7'lik fiyat artışıyla Kazakistan yer aldı.

2016'da fiyatlar daha da artar mı?
Uluslararası araştırmaların sonuçları bir tarafa, Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren konut uzmanları da 2016 yılında artışını sürdüreceği yönünde fikir bildiriyor. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun da, 2016'da konutların yüzde 30 düzeyinde, Türkiye genelinde ise yüzde 10'luk bir artış yaşayacağını söyledi.