Konut fiyatlarını düşürecek bir çözüm: Gayrimenkul sertifikası

Kuyaş Gayrimenkul Genel Müdürü Salih Sağında, gayrimenkul sertifikasının geniş kitlelere önemli bir kaynak desteği sunacağını söyledi.

Konut fiyatlarını düşürecek bir çözüm: Gayrimenkul sertifikası

Gayrimenkul sertifikası ve gayrimenkul yatırım fonlarının geniş kitlelere ucuz maliyetli ve uzun vade geri ödemeli kaynak yaratacağını söyleyen Kuyaş Gayrimenkul Genel Müdürü Salih Sağında, söz konusu kaynağın gayrimenkul finansmanı için kullanımının mümkün olacağını ve konut fiyatlarında da düşürücü bir etkiye neden olacağını belirtti.

Konut fiyatlarını yükselten nedenler
Tüketiciye makul fiyatlı gayrimenkul sunabilmenin iki şartının uygun fiyata arazi üretimi ve finansman maliyetlerinin makul düzeyde tutulabilmesi olduğuna dikkat çeken Sağında, buna karşın Türkiye'de düne kadar neredeyse hiç ucuz ve uzun vadeli finansman modelinin uygulanmadığını dikkat çekti. Sağında:

"Bu durum, üreticinin finansman bulma maliyetini arttırmak vesilesiyle tüketiciye yüksek fiyatlı konut olarak yansıyordu. Bu soruna çözümmüş gibi algılanan mortgage da soruna çözemiyordu çünkü yurt dışındakinden farklı olarak ülkemizde mortgage aslında bankaların tüketici kredisinden farlı bir nitelik taşımıyor veya ucuzluk sağlamıyordu." ifadelerini kullandı. 

Yeni sistemle birlikte Türkiye'de ilk kez konut fiyatlarını düşürücü bir etkinin uygulamaya alınacağını, sektör ve ülke ekonomisi için önemli katkılar sunulmuş olacağını vurgulayan Sağında:

"Tüketiciye uygun fiyat olarak geri dönecek bu tür modellerin ülkemizde de başlaması sevindirici. Biz de Kuyaş Gayrimenkul AŞ olarak bu modelleri kullanarak daha uygun fiyatlı ürünler üretmek için yoğun çalışma içerisindeyiz, yakın dönemde neticesini açıklayacağımız görüşmelerimiz devam etmekte" şeklinde konuştu