Konut fiyatlarının gerilediği ilçeler ve kayıp oranları

2017 yılı Haziran ayı itibarıyla Türkiye'nin büyük kentlerinde konut fiyatları yükselişini sürdürdü. Genel düzeydeki artışa karşın kimi ilçelerde bedellerin değer yitirdiği görüldü

Konut fiyatlarının gerilediği ilçeler ve kayıp oranları

Türkiye'de konut fiyatları son bir yılda artış gösterdi. Artışlar Bursa'da yüzde 19, İStanbul ve İzmir'de ise yüzde 13 gibi kayda değer bir oranda gerçekleşmiş olsa da, bu büyük kentlerin kimi ilçelerinde konut fiyatlarının düşüş gösterdiği saptandı.

Konutun değer yitirdiği ilçeler
Hürriyet Emlak tarafından hazırlanan Haziran 2017 dönemine ait Emlak Endeksi'ne göre konut fiyatlarının düşüşg gösterdiği ilçeler şu şekilde belirlendi

- İstanbul- İstanbul genelinde konut fiyatları yüzde 13 oranında değer kazandı. Buna karşın son bir ayda konut fiyatlarının en çok düştüğü ilçe yüzde 6.3'lük kayıpla Sultanbeyli ve Gaziosmanpaşa oldu. Bir diğer düşüş ise yüzde 3.0 ile Avcılar'da kaydedildi. 

- Ankara- Konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 8 oranında değer kazandığı Ankara'nın Kazan ilçesinde son bir ayda yüzde 1 oranında kayıp yaşandı. Sınırlı olarak değerlendirilebilecek bu gerilemeler, yüzde 0.8 ile Keçiören ve yüzde 0.7 ile de Yenimahalle'de tekrarlandı.

- İzmir - Son bir yılda kent genelinde yüzde 13'lük artışın yaşandığı İzmir'de konut fiyatlarının gerilediği ilçeler içinde Çeşme dikkat çekti.  Çeşme'de konut fiyatları yüzde 2'lik bir kayba uğrarken, Bayraklı yüzde 1.1, Çiğli ise yüzde 0.1 oranında değer yitirdi.

- Bursa- Türkiye genelinde konut fiyatlarının en hızlı biçimde yükseldiği şehir Bursa oldu. Haziran ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 19 oranında konutun değer kazandığı Bursa'nın bazı ilçelerinde ise fiyatların düştüğü görüldü. Bursa'nın Orhangazi ilçesi yüzde 2.5, Gürsu ilçesi yüzde 2.3 ve Osmangazi ise yüzde 0.6 oranında kayıp yaşadı.

- Antalya- Türkiye konut piyasasının en önemli kentleri arasında, yüzde 4'lük artış ile en düşük ivmeli kent olarak değerlendirilebilecek Antalya'da ise değer yitiren ilçeler Alanya, Serik ve Konyaaltı oldu. Alanya yüzde 1.1, Serik yüzde 1.0 ve Konyaaltı'nda ise yüzde 0.3 oranında kayıp kaydedildi.