Konut hesabı için başvurular 26 Ağustos'ta başlıyor

Türk vatandaşların yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen konut hesabı için başvurular 26 Ağustos'ta başlıyor

Konut hesabı için başvurular 26 Ağustos'ta başlıyor

Türk vatandaşların yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen konut hesabı için başvurular 26 Ağustos'ta başlıyor.

Konut hesabı uygulaması ile vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak ve katkı 15 bin TL'yi geçemeyecek. 

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. maddesi kapsamına girenler hariç olmak üzere konuta devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartların tamamını sağlayan Türk vatandaşlarının sisteme dahil olmak için nüfus cüzdanlarıyla Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekiyor.

18 yaşından küçük olanların velileri ya da vasileri hesap açtırabilecek. Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek. Ortak hesaplar ise konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek. Yurt dışında yaşayan vatandaşların, Türkiye'de kurulu bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırması kabul edilmeyecek. Türkiye'de ikamet şartı olmadığı için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlar da konut yardımı alabilecek. 

Sistemde en az 3 yıl kalınacak

Hesaba, açılışta bir kereye mahsus olmak üzere, ödemelerin üst sınırı olarak belirlene 1.000 liranın üzerinde, ancak 30 bin lirayı aşmayacak tutar yatırılabilecek. Konut hesabının sadece Türk lirası cinsinden olması istenen uygulamada, bankada hesap açtırmak yetmiyor, düzenli ödemelerle en az 3 yıl sistemde kalmak gerekiyor. Hesapta ne kadar fazla birikim varsa devlet yardımı o kadar yüksek olacak.