Konut hesabına başvurular yarın başlıyor

Konut satın almak için para biriktirmek isteyenleri tasarruf yapmaya teşvik edecek konut hesabı uygulaması için başvurular yarın başlıyor

Konut hesabına başvurular yarın başlıyor

Konut satın almak için para biriktirmek isteyenleri tasarruf yapmaya teşvik edecek konut hesabı uygulaması başvuruları yarın başlıyor. 

Konut hesabı uygulaması ile vatandaşların birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu katkı 15 bin TL'yi geçemeyecek ve Türk Lirası olarak devlet katkısı sağlanacak. 

18 yaşından küçük olanlar için veli ya da vasisi hesap açtırabilecek. Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek ve ortak hesaplar konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek. Hesaplar bankalar arasında taşınamayacak. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye'de kurulu bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırması kabul edilmeyecek. Türkiye'de ikamet şartı olmadığı için ise yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlar da konut yardımı alabilecek. 

Hesap açılışında bir kereye mahsus olmak üzere, ödemelerin üst sınırı olarak belirlenen bin liranın üzerinde, ancak 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek. Sadece banka hesabı açtırmanın yeterli olmadığı konut hesabı uygulamasında düzenli ödemeler yaparak sistemde en az 3 yıl kalmak gerekiyor. 

Konut hesabı uygulaması hangi koşulda sona erecek? 

* Aylık ödeme tercih edilecekse, bir dönemde (konut hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık süre) 3 defadan fazla ödemenin aksatılması,

* 3 ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde birden fazla ödemenin aksatılması,

* Bir dönem içinde konut hesabından 2'den fazla kez para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumlarında hesaba devlet katkısı ödenmeyecek.

* Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinenlere, katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara ve devre mülklere de devlet katkısı ödenmeyecek.