Konut ilanlarında 'lise' dönemi

Adrese Dayalı Yerleştirme sistemi ile birlikte emlak bulma hizmeti sunan dijital platformlarda, 'lise' sözcüğünü baz alan aramalar giderek yaygınlaşmaya başladı

Konut ilanlarında 'lise' dönemi

TEOG'un sona ermesi ve Adrese Dayalı Yerleştirme Sistemi'nin ayrıntılarının belirlenmesiyle birlikte emlak sektörü yeni bir emlak arama kriteri edindi.  Son günlerde "kiralık ve satılık konut" bulma hizmeti sunan dijital platformlarda "lise" sözcüğünün kullanımı   büyük bir artış kaydetti. Sahibinden.com, son 4 günde 'lise' kelimesi ile yapılan emlak aramalarının 15kat oranında artış gösterdiğini açıkladı. 

Lise sözcüklü konut aramalarında dikkate değer artış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  TEOG sınavına yönelik eleştirileri ve sonrasında yeni sınav ve yerleştirme sistemi üzerine yürütülen çalışmalarda son noktaya gelindi. Adrese Dayalı Yerleştirme Sistemi olarak tanımlanan yeni düzende, ailelere "adrese en yakın 5 okuldan birini" seçme şansı sunulması üzerine başlayan hareketlilik, TEOG puanı yüksek okullar ve çevresindeki bölgelere yoğun talebin canlanmasına yol açtı. Diğer taraftan "kiralık ve satılık konut bulma" hizmeti bulan dijital platformlarda da "lise" sözcüğünü merkeze alan aramalarda son günlerde önemli bir artış kaydedildi. Sahibinden.com tarafından yapılan açıklamada "lise " kelimesi ile yapılan emlak aramalarının son 4 günde 15 kat oranında arttığına dikkat çekildi.

4 günde 15 katlık artış

Öğrencilerin evlerinin yakınındaki okullardan birini tercih edebilmesine olanak sağalayan "Adrese Dayalı Yerleştirme Sistemi" ile birlikte fen liseleri ya da proje okulları gibi başarı ortalamasının yüksek olduğu liselere sahip bölgelerdeki emlak ilanlarında "liseye yakın" ibaresinin öne çıktığına dikkat çekilen açıklamada: "Kelime bazlı emlak aramalarında lise içeren sorgulan 4 günde 15 kat artış gösterdi..." ifadelerine yer verildi.

"Fen lisesine yakın" araması yaygınlaşıyor

TEOG sonrasında yeni sistemin ayrıntılarının belli olduğu 5 Kasım tarihi itibarıyla emlak arama kriterleri içinde öne çıkan bir diğer ibare ise "fen lisesine yakınlık" oldu. Lise sözcüğünün ardından ikinci sıraya yükselen bu sorguya ek olarak 5-8 Kasım tarihleri arasında "fen lisesi", fen lisesine yakın", Anadolu lisesi" ve "liseye yakın" gibi ibareler de yaygın biçimde kullanıldı. 

Belli semtlerde konut fiyatlarında şişme bekleniyor

Uzmanlar TEOG sonrasındaki yeni sistemde, İstanbul'un özellikle yüksek puanlı okullarının yakınlarındaki emlak bedellerinde ciddi bir artış beklendiğini açıkladı. Kadıköy, Bakırköy, İstiklal Caddesi gibi ilçelerdeki kiralık ve satılık konut metrekare fiyatlarının hali hazırdaki yüksek düzeyi, kent genelindeki konut bedelleri arasındaki uçurumun daha da derinleşmesine yol açacak gibi gözüküyor. Halen Beşiktaş'ta ortalama kiralık konut bedelleri 2.700 TL, Kadıköy'de ise 2.500 TL düzeyinden alıcı buluyor. Hürriyet Emlak verilerine göre bu rakam Beyoğlu'nad 2.300 TL, Bakırköy'de ise 2.000 TL aralığında...