Konut kampanyaları kiralık fiyatlarını vurdu

Konut kredisi faizlerindeki düşüş ve gayrimenkul sektörünün öncü kuruluşlarının kampanyalarının konut alımını kolaylaştırması kiralık konuta olan talebi düşürdü. Uzmanlar kiralık fiyatlarını önümüzdeki süreçte daha da düşeceği kanaatinde...

Konut kampanyaları kiralık fiyatlarını vurdu

İstanbul'da kiralık ev adedi, geçtiğimiz yıllara kıyasla önemli boyutlara ulaştı. Emlak Konut ve GYODER gibi firmalar tarafından geliştirilen kampanyalar ve konut kredisi faizlerindeki düşüşün konut alımını kolaylaştırması ile birlikte kiralık konut talebinin daha da düşeceğine dikkat çeken uzmanlar, fiyatların daha da gerileyeceğini vurguladı. 

Aşa: "Fiyatlarda yüzde 10 oranında düşüş var"
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kiralık konut sayısının geçtiğimiz yıllara göre önemli bir artış gösterdiği İstanbul'da, satılamayan konutların da önümüzdeki süreçte kiralık konut fiyatlarını aşağı yönlü etkileyeceğini belirtti. Aşa: "Fiyatlarda şu anda yüzde 10 civarında düşüş var. Önümüzdeki dönemde kiralık ev adedi artacak. Kiraların daha da gevşeyeceğini düşünüyorum..." dedi. 

Her semtte kiralık ev bulmak mümkün
Eskiye kıyasla her semtte kiralık ev bulmanın mümkün olduğunu vurgulayan Aşa, bunun en önemli nedeninin de artan inşaat faaliyetleri olduğuna dikkat çekti. Aşa, söz konusu inşaatların artık kısmen kiralığa dönmeye başladığını da belirterek: "Yatırım için ev alan kişiler, satış yapamayınca evlerini kiraya veriyorlar. Hatta bazı müteahhitler bile satamadığı daireleri kiraya vermeye başladı." ifadelerini kullandı.

İstanbullunun gücü satışa yetişmiyor
İstanbul'daki alım gücünün satılır ev arzını karşılamaya yetmediğini, alıcı kesimin ödeme gücünü aşan bir arz ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Aşa: 
"Faizlerdeki düşüş ve yapılan kampanyalar kiralık talebi düşürebilir. Önümüzdeki dönemde kiralık ev adedinin artacağını, kiraların daha da gevşeyeceğini düşünüyorum..." dedi.