Konut kampanyaları tüketiciyi harekete geçirdi

Amerikalı gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol TÜİK'in Kasım 2014 verilerini değerlendirdi

Konut kampanyaları tüketiciyi harekete geçirdi

TÜİK'in Kasım 2014 konut satış istatistiklerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, yayımladığı Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik'in tüketiciye güven sağlamasıyla, konut satışlarının 2015'te artacağına da dikkat çekti.

49 bine yakın konut ilk kez satıldı
Kasım ayında gerçekleşen 104 bine yakın satış işleminin % 20'sinin İstanbul'da gerçekleştiğinin altını çizen Erol, 'Satılan konutların 49 bine yakını ilk defa satılırken, 56 bin konut el değiştirdi. Ekim ayına göre % 9'luk bir artış gözlemliyoruz ve bu artışın aralık ayında da devam edeceği beklemekteyiz. Genellikle yılın bu döneminde satışı devam eden gayrimenkul projelerinde özel kampanyalar uygulanır ve yeni yıla özel ödeme planları hazırlanır, bu da tüketiciyi harekete geçirir" diye konuştu.

Yeni kanun tüketiciye güven verdi
Yürürlüğe giren yeni tüketici kanunu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik'in tüketicinin gözünde güven oluşturması nedeniyle konut satışlarının 2015'te artacağı görüşünde olduklarını da belirten Emre Erol, sözlerine şöyle devam etti:

'Yeni kanuna göre, inşaat firmaları ön ödemeli sözleşmeden önce alıcıya detaylı ve açık bir şekilde hazırlanmış ön bilgilendirme formu verecek ve geliştirilen projenin teslim süresi 36 ay ile sınırlandırılacak. Ayrıca yeni kanun, konut alıcısına sözleşmeden ya da satıştan vazgeçme şartlarında daha esnek koşullar sağlayacak. Tüketici için birçok avantajı olan bu kanun, sektördeki güvenilir oyuncular için de aslında avantajlı. Yıllardır kanuna uygun hareket eden güvenilir markalar hiçbir sıkıntı yaşamadan yollarına devam edecek. Ancak farklı yollar geliştirerek tüketiciyi mağdur eden farklı firmalar ise oyun dışı kalacak.'