Konut kredi faizlerinde düşüş beklentisi yükseldi

Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı, konut kredi faizlerindeki düşüş beklentisini artırdı. Sektör temsilcileri faizlerdeki düşüşle birlikte satışların önemli bir ivme kazanacağı kanaatini taşıyor

Konut kredi faizlerinde düşüş beklentisi yükseldi

T.C. Merkez Bankası tarafından bugün alınan faiz indirimi kararı gayrimenkul sektörünün uzun süredir beklediği kredi faizlerindeki indirim beklentisini daha da yükseltti. Sektör temsilcileri, Merkez Bankası kararını takiben oluşabilecek konut kredisi faizlerindeki indirimle birlikte konut satışlarının önemli artış ivmesi kazanacağı kanaatini taşıyor.

Konutta talep canlanacak
Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararı ile ilgili bir açıklama yapan ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, piyasalar tarafından öngörülen gelişmenin gerçekleştiğini ve bundan böyle banka faizlerinin gerileyeceğini vurguladı. Baygan, Merkez Bankası kararını "beklenen bir karar" olarak yorumladı ve piyasaların bu karara hızlı bir şekilde "olumlu reaksiyon" göstermesinin beklendiğini vurgulayarak:"Bundan sonraki adım, bankaların mevduat ve kredi faiz oranlarını aşağıya çekmesi. Bu çaba ve indirimler konut talebini canlandıracaktır..." dedi.

Konut kredi faizlerinde düşüş beklentisi yükseldi

Faiz kararı konut kredilerine yansır mı? Ayrıntılar için tıklayın...

Beklenen talep hayata geçecek
Merkez Bankası kararının ardından beklenen talebin realize olacağını, buna karşın beklenen düzey olarak tanımlanan yüzde 0.70'ler düzeyine düşüşün zaman alacağını belirten Baygan:

Ancak bu günü bir başlangıç olarak görmek lazım. Dünya genelinde gidişat ekonomide fena değil. Türkiye de enflasyon da beklenen kadar olmasa bile geri gitme eğiliminde. Diğer faktörler de eğer önemli bir değişim olmazsa, gidişat ve eğilim faizleri adım adım geri götürecek. Bu da bazı çevrelerin beklediği tarih olan 2016 başında faizlerin yüzde 1 in altına düşmesi gerçekleşmemiş olsa bile bu yıl sonuna doğru olması gereken yere geleceğinin bir göstergesi." ifadelerini kullandı.