Konut kredi faizlerindeki düşüş ekonomiyi canlandırır

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, konut kredisi faizlerindeki düşüş eğiliminin ekonomiyi canlandıracağını söyledi.

Konut kredi faizlerindeki düşüş ekonomiyi canlandırır

Ankara Ticaret Odası Salih Bezci Konut kredi faizlerindeki düşüş eğiliminin ekonominin canlanmasına önemli bir katkı sunacağını söyledi. 

İnşaat sektörü canlanırsa, ekonomi canlanır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet'in konut kredilerinin düşürülmesi yönündeki baskısı karşılığını buldu. Dünden bu yana çok sayıda kamu ve özel banka, konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çektiğini açıkladı. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ankara Ticaret Odası Salih Bezci, bankaların adımlarını Türkiye ekonomisi için sevindirici bir gelişme olarak yorumladı. Bezci: "Konut kredisi faizlerinin düşmesi inşaat ve emlak sektörünü canlandırır. İnşaat sektörünün canlanması ekonominin de canlanması demektir" dedi. 

Diğer bankalar da çağrıya yanıt vermeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konut kredisi faiz oranlarına yönelik çağrısının sonuç verdiğine, buna karşın ulaşılan düzeyin yetersiz olduğuna da dikkat çeken Bezci: "Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak veren bazı bankalar faizleri yüzde 1’in altına çekmeye başladılar. Diğer bankaların da bu çağrıya kulak vererek aynı yönde adım atmalarını bekliyoruz..." şeklinde konuştu. 

Ekonominin lokomotifi: İnşaat sektörü
ATO Başkanı Bezci, inşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu da hatırlattı ve: "Sektörün ekonomiye yaptığı katkı çok önemlidir. Konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi bu katkıyı daha da artıracaktır..." ifadelerini kullandı.