Konut kredilerinde büyüme eğilimi yavaşladı

EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan Periskop Analiz, Mayıs 2016 döneminde konut kredilerindeki büyüme ivmesinin yüzde 10'a gerilediğini gösterdi. Bu büyüme geçen yılın aynı döneminde yüzde 20 düzeyindeydi

Konut kredilerinde büyüme eğilimi yavaşladı

EVA Gayrimenkul tarafından yayınlanan Periskop Analiz Mayıs 2016 dönemindeki konut kredisi kümülatif değişiminin yüzde 10 düzeyinde artış kaydettiğini gösterdi. Geçen yılın aynı döneminde konut kredilerindeki kümülatif değişimin yüzde 20 büyüme şeklinde gerçekleştiğini vurgulayan Periskop Analiz, yıl içinde hareketlenme yaşanacağı tahmininde bulundu.

Konut kredisi maliyetleri
Temmuz Ayı itibarıyla kullanılan konut kredisi maliyetleri hakkında da bilgi aktara Periskop Analiz, Temmuz Ayı itibarıyla 10 yıllık vadede alınan bir kredinin aylık yüzde 1.08 ile yüzde 1.25 arasında değiştiğini gösterdi. Buna göre 100 bin TL'lik kredi için 10 yıl vadede aylık 1.491, 5 yıllık vadede ise 2.273 TL düzeyinde ödeme gerçekleştirilecek. 

Takipteki konut kredilerinde son durum
Yapılan açıklamaya göre 2016 yılı Nisan ayı itibarıyla konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarı yüzde 0.47 düzeyinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla küçük de olsa bir gerileme gerçekleşti. Geçen yılın Nisan ayında bu rakam yüzde 0.48 seviyesindeydi. Yapılan yorumda 'takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızlda büyümemesinin Türkiye için olumlu bir gösterge' olduğu vurgulandı.

İpotekli konut satışlarında gerileme
2016 yılı Mayıs ayı sonu itibarıyla tüm yurttaki toplam konut satışlarının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 0.04 yükseldiğini vurgulayan Periskop Analiz, ipotekli konut satışlarında ise yaklaşık yüzde 18'lik bir gerileme yaşanacağı bilgisini verdi.