Konut kredisi giderleri ve gizli masrafları nelerdir?

Konut kredisi kullanma kararı aldıysanız, bu kredinin tek masrafının faiz olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Peki konut kredisi giderleri ve gizli masrafları nelerdir?

Konut kredisi giderleri ve gizli masrafları nelerdir?

Ev alacaksınız ve konut kredisi kullanmak istiyorsunuz. Ancak krediyi kullanmadan önce karşınıza çıkabilecek tüm masrafları hesaplamanızda fayda var. Çünkü konut kredisi kullandığınızda yalnızca faiz ödemesiyle kalmayacak, başka masraflarında altına girmiş olacaksınız. Peki nedir bu konut kredisi giderleri ve gizli masrafları?

Konut kredisinde masrafları 4 ana gruba ayırmak mümkün. Bunlar;

1-Faiz

2-Alım ve satım masrafları

*Banka kredi kullandırma ücreti

*Ekspertiz Ücreti

*Banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV)

*Diğer: Dosya parası, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı

3-Sigortalar

*Bireysel Yaşam Sigortası

*DASK (Doğal Afet Sigortası)

*Konut Sigortası

4-Taşınmaz mala ödemek zorunda kalacağınız diğer vergi ve aidatlar

Yukarıda sıraladığımız bu 4 ana masraf kalemi ise şöyle;

1-Faiz: Mortgage aldığınız andan itibaren, alınan miktar üzerinden faiz işlemeye başlar. Faiz oranlarındaki küçük farklılıklar ödeyeceğiniz miktar üzerinde büyük oynamalara neden olur. Örneğin 30 yıllık 100.000 TL lik mortgage faiz oranı aylık %1 den %1,5'a çıkarsa toplam 172.250 TL daha fazla faiz ödemiş olursunuz.Yalnızca %0,5 oranında küçük bir artışın nasıl bu kadar fark yarattığını kafadan hesaplamak mümkün değildir; hesaplayıcıları kullanmanız gerekir.

2- Alım ve Satım Masrafları: Gayrimenkul alırken alım ve satım masrafları da bulunuyor. Banka kredi kullandırma ücreti bankadan bankaya değişmekte olup %0,5 - %2 civarındadır. Bu ücret bazı bankalarda pazarlığa tabidir. Bazı bankalar bu miktara ek olarak müşteriden banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV), dosya parası, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı da istemektedirler. Emlakçı komisyonu da alıcı ve satıcıdan %1-%2 oranında alınır ve genellikle pazarlığa tabidir. Eksper raporu genellikle 200-500 TL arasında bir rakamdır. Alım satım vergileri ve tapu masrafları yaklaşık %0,15 dir ve en az belediyenin tayin ettiği değer üzerinden alınır.

3-Sigortalar: Bankanız taşınmaz mala Konut Sigortası ve DASK (Doğal Afet Sigortası) ve ayrıca size Bireysel Yaşam Sigortası yapılmasını da zorunlu kılabilir. Ek masrafları kaleminde en önemli etkenlerden biri bu sigorta primleridir. Bireysel Yaşam Sigortası, DASK ve Konut Sigortası yıllık olarak tahsil edilr, sigorta primleri yaşa, gelir seviyesine, konutun bulunduğu bölgenin deprem riskine ve konut fiyatlarına göre değişir. Her yıl yenilenmesi gereken bu sigorta, yıllık yaklaşık 200-250 TL'lik ödeme anlamına gelmektedir. Mortgage alırken yaptırılacak Konut, DASK ve Bireysel Yaşam sigortaları için maalesef gereksiz prim ödemeleri söz konusu olabilir. Devlet tarafından belirlenmeyen sigorta primleri sigorta şirketlerince, serbest piyasada özgürce belirlenmektedir. Bu nedenle, sigorta almadan karşılaştırma yapmalı ve yalnızca bankanızın önerdiği sigorta şirketiyle yetinmemelisiniz.

4-Vergi ve Aidatlar: Mortgage ile de alsanız peşin de alsanız taşınmaz mal sahibi olduktan sonra da belli aidatlar ve vergiler ödemeniz gerekebilir. Aidatlar değişmekte olup, bina bakım ve tamir masrafları v.s. gibi kalemlerden oluşur. Ayrıca taşınmazların belediyelere ve maliyeye ödenmesi gereken yıllık vergileri vardır. Bu vergi ve aidatları yaklaşık olarak hesaplamalı ve ödeme gücünüzün yettiğine emin olmalısınız.