Konut kredisi hacmi 140 milyar TL'nin üzerinde

Bankaların faiz indirim kararlarıyla birlikte canlanan konut kredi hacmi, 140 milyar TL'nin üstünü gördü. Son iki haftalık artış 1.6 milyar TL'yi buldu.

Konut kredisi hacmi 140 milyar TL'nin üzerinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine harekete geçen bankaların faiz indirim kararlarıyla birlikte konut kredisi artışları büyük bir ivme kazandı. Son hafta artışı 725 milyon TL'yi ve son iki haftalık artışı ise 1.6 milyar TL'yi bulan konut kredisi hacmi, 140 milyar TL düzeyinin üzerine çıktı. 

20 Ağustos sıçraması
20 Ağustos'ta başlayan sıçrama ile birlikte konut kredi faizleri yüzde 1'in altına çekilmiş ve atılan bu adımla birlikte konut kredisi kullanan vatandaş sayısında da önemli bir artış kaydedilmişti. Mevduat bankalarının sahip olduğu konut kredisi hacmi 29 Ağustos-2 Eylül haftasında 141 milyar 303 milyon TL'ye tırmandı. 

Geçen yıla kıyasla yüzde 7.76'lık artış
2015 yılı bütününe kıyasla yüzde 7.76'lık artış anlamına gelen konut kredisi piyasasındaki hacmin 10.1 milyar TL düzeyinde yükselmiş olduğuna dikkat çeken uzmanlar, geçen yılın 8 aylık dönemine kıyasla söz konusu artışın yüzde 12.1 düzeyine sıçradığını belirtiyor. 

Konut piyasasında sihirli değnek: Ağustos
Ağustos 2016 dönemine dek haftalık artışların barajın altında seyrettiği konut kredisi piyasasında, Temmuz ayındaki hacim artışı aylık binde 2 düzeyinde gerçekleşmişti. Üst üste gelen hamlelerle birlikte Ağustos ayında konut kredisi artışı onemli bir sıçramaya tanık olurken, artış düzeyi yüzde 1.4'e kadar yükseldi. Ulaşılan aşamada ise mevduat bankalarındaki toplam tüketici kredilerinin 303.3 milyarlık kısmı içinde konut kredilerinin miktarı 141.3 milyar TL düzeyine çıkmış oldu.