Konut kredisi kullanımındaki artış sürüyor

Türkiye Bankalar Birliği, konut kredisi kullanan kişi sayısının 2.2 milyon düzeyine çıktığını açıkladı. Diğer taraftan konut kredilerinin milli gelire oranı ise yüzde 7 seviyesine yükseldi

Konut kredisi kullanımındaki artış sürüyor

Konut kredisi kullanımındaki artış istatistiklere yansımaya devam ediyor. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan verilere göre konut kredilerinin milli gelire oranı yüzde 7 düzeyine çıktı. Bu oran geçen sene yüzde 6 seviyelerindeydi. Konut kredilerinin gayri safi yurtiçi hasılaya oranın yüzde 6'den 7'ye yükselmesiyle birlikte 2012 yılından bu yana süren yüzde 6'lık seviye de aşıldı

2.2 milyon kişi konut kredisi kullandı

Diğer taraftan yine TBB verilerine göre 2015 yılı sonunda 2.1 milyon kişi seviyesinde bulunan konut kredisi kullanımı, 2016 yılını 1 milyon artı ile tamamladı ve toplamda 2.2 milyon kişiye ulaşmış oldu.  

En çok tercih edilen aralık: 8 yıl

Yapılan açıklamada en çok tercih edilen kredi diliminin 100-150 bin TL aralığı olduğu bilgisine yer verilirken, vade olarak en yüksek tercihin ise 8 yıl olarak kullanıldığı görüldü. Kullanıcı profilinde ise en yoğun kullanımın 31 ile 41 yaş aralığı tarafından gerçekleştirildiği saptandı. 

Konut kredilerinin büyüme potansiyeli yüksek

Verilere ilişkin bir açıklamada bulunan TBB Başkanı Hüseyin Aydın da: "AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında konut kredilerinin büyüme potansiyeli yüksek. Bu nedenle talebin devam etmesini bekliyoruz..." ifadelerini kullandı.