Konut metrekare fiyatları 15 bin TL barajına dayandı

TSKB Gayrimenkul İstanbul'da konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilçeleri belirledi. Zeytinburnu sahilindeki konut projelerinde metrekare fiyatları 14 bin, Üsküdar'da ise 10 bin TL ortalamasına ulaştı.

Konut metrekare fiyatları 15 bin TL barajına dayandı

İstanbul'da son bir yıl içinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği iki ilçe Üsküdar ve Bakırköy oldu. TSKB Gayrimenkul tarafından hazırlanan rapora göre Üsküdar'da bir yıl içinde yüzde 33, Bakırköy'de ise yüzde 32'lik artış yaşanırken, Ataşehir ve Zeytinburnu ilçelerinde yzüde 25'e varan yükselmeler kaydedildi. 

Üsküdar'da metrekare ortalaması 10 bin TL'ye yükseldi
Son bir yıl içinde yaşanan artışla birlikte Üsküdar'da konutların metrekare fiyatları 7.500 TL'den 10 bin TL düzeyine yükseldi. Diğer ilçeler ve ortalama metrekare fiyatları şu şekilde belirlendi:

Konut metrekare fiyatları 15 bin TL barajına dayandı

-  Bakırköy: 9.250 TL/metrekare
- Ataşehir: 7.250 TL/metrekare
- Zeytinburnu: 5.000-14.000/metrekare

Mega projelerin etkileri
Konuyla ilgili bir değerlendirme sunan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konut fiyatlarının özellikle hayata geçirilen mega projelerden önemli oranda etkilendiğine dikkkat çekti. Maya, kamu yatırımlarının bölge dinamiklerini etkileyen yönü dışında, arzdaki artışın zamanla dengeye ulaşması ve gerçek rakamlara ulaşılma yonundaki evrime de vurgu yaparak:

"Bazı ilçelerde satış rakamlarının dengeleye ulaşması vakit alabiliyor. Dengeye ulaştığında ve gerçek pazar değerlerini bulma dönemlerinde ise artışlar biraz daha keskin olabiliyor..." ifadelerini kullandı