Konut piyasasında Çinli milyoner fırsatı

Çin ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar, ülke milyonerlerinin gayrimenkul yatırımı için dünyanın değişik ülkelerine yönelmesine neden oldu. ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, Çinli milyonerlerin bu ilgisinin Türkiye için büyük bir fırsat yaratabileceğini söyledi

Konut piyasasında Çinli milyoner fırsatı

Çin ekonomisindeki dalgalanmalar, ülke milyonerlerinin gayrimenkul yatırımı için dünyanın değişik ülkelerine yönelmesine neden olurken, ERA Koordinatörü Mustafa Baygan bu ilginin doğru yönlendirilmesi halinde Türkiye konut piyasası için dev bir kaynak yaratılabileceğini söyledi. 

Çinli milyonerlerden doğan dev kaynak
Baygan, Türkiye konut piyasasının Rus, İngiliz, Alman ve Ortadoğulular dışında yeni bir yurt dışı kaynak için önemli bir fırsata sahip olduğunu belirterek:

"Son bir kaç yıldır Çinli yatırımcıların bölgesel ilgisi yükseliyor. Özellikle sanayi ve teknolojik yatırımlar için Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesi üzerinde duruyorlar. Çinliler diğer bölgeler üzerinde de araştırmalarını sürdürüyor..." dedi.

 

Konut piyasasına

 

ERA'dan Çinli yatırımcıya davet projesi
Çin ekonomisindeki dalgalanmaların Çinli yatırımcılar için tüm dünyada arayış ivmesini hızlandırdığını ve Türkiye gayrimenkul piyasasının da bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini belirten Baygan, Çinli yatırımcısının Türkiye ilgisinin her geçen gün büyüdüğü üzerinde durdu. Baygan, ERA Ortadoğu yapılanmasından elde edilen bilgiler doğrultusunda Çinli milyonerlerin ülkelerindeki devalüasyon, soğuma ve borsa oynaklıkları nedeniyle yurt dışı gayrimenkul yatırımına yöneldiğini belirterek:

"Gelen bilgilere göre; Çinli zenginlerin yüzde 60'ı önümüzdeki iki yıl boyunca yurt dışındaki varlıklarını artırmayı planlıyor. Çinli zenginler için en popüler yatırım ise konut yatırımı, bunu sabit getirili menkul kıymetler, ticari mülkiyetler izliyor." şeklinde konuştu.

Baygan, Türk gayrimenkul üretici ve aracılık firmalarının bu yeni pazar karşısında çok hızlı biçimde hazırlanması gerektiğinin de altını çizerek ERA'nın bu bölge ile iletişime geçerek, Çinli yatırımcıların Türkiye'ye davet edilmesi sürecini yönlendirmeye başlayacağını belirtti.