Konut şampiyonu ilçeler

TÜİK tarafından açıklanan Ocak-Mayıs konut satış rakamlarında İstanbul ilk sırada yer alsa da, ilçeler bazında Ankara'nın gerisinde kaldı.. İstanbul " en çok konut satışı yapılan ilçeler" sıralamasına yalnızca Esenyurt ile girebildi.

Konut şampiyonu ilçeler

Bütün yıl boyunca TÜİK tarafından açıklanan  konut satış rakamları İstanbul'u lider olarak gösterse de, mega şehir,  ilçeler bazında yapılan bir değerlendirmede arka sıralarda kaldı. İstanbul en çok konut satışı yapılan ilk 10 ilçe listesine, yalnızca ilk sıradaki Esenyurt ile girebildi. İstanbul, listede Ankara ilçelerinin gerisinde kaldı.

İlk sırada Esenyurt var ama...
Radikal Gazetesi'nde yer alan ve Ocak-Mayıs 2015 TÜİK satış verilerini baz alan bir değerlendirmeye göre, İstanbul Esenyurt'ta 16 bin 8 konut satıldı. İstanbul'un listeye giren tek ilçesi olan Esenyurt'u Ankara'nın Keçiören, Emimesgut ve Çankaya ilçeleri istedi. Bu süre içinde Keçiören'de 10 bin 942,  konut satılırken, Çankaya'da 8 bin 589 konut satışı gerçekleşti. 

İlçeler bazında diğer satışlar
Yapılan incelemeye göre Ankara'nın ilçelerini 8 bin 33 konutla  satışıyla Antalya'nın Kepez  izledi. Listenin bir sonraki ismi yine Ankara'dan Yenimahalle oldu. Yenimahalle'de gerçekleşen konut sayısı 7 bin 764. 

Konya Selçuklu ilçesi ise 6 bin 928, Şanlırufa'nın Merkez ilçesi 6 bin 894, yine Antalya''nın Muratpaşa ilçesi 6 bin 891 ve yine Ankara'nın mamak ilçesi 6 bin 66 konut satışıyla yılın ilk 5 ayını zirvede tamamlayan ilçeler oldu.