Konut satış rakamları gerçeği yansıtıyor mu?

Dün 2017 yılında MESA'nın yatırım planlarıyla ilgili bir toplantı gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, konut satış rakamlarının sorunlu olduğuna dikkat çekti

Konut satış rakamları gerçeği yansıtıyor mu?

Dün gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla firmasının 2017 yılı yatırım planlarını aktaran Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, konut satış rakamları üzerinden yürüyen değerlendirmelerin sorunlu olduğuna dikkat çekti.

En büyük eksik: Sağlıklı veri akışı

Sektörün en önemli eksikliğinin sağlıklı ve düzenli veri akışının bulunmayışı oludğuna da dikkat çeken Boysanoğlu, rakamların gerçekliğiyle ilgili şüpheleri oluduğunu söyledi. "Şu sayıda konut sattık sözleri güncel değil. 2016 yılında bu kadar konut satıldı deniyor. Bu bilgiyi nereden ediniyorlar bilmiyorum..." şeklinde konuşan Boysanoğlu, kendilerinin 3 yıl önce sattıkları konutların tapularını yeni vermeye başladıklarını belirtti. Boysanoğlu: "Sağlıklı ve detaylı bilgi akışı için kredili ve kredisiz tüm gayrimenkul satışlarının bankalar üzerinden gerçekleştirilmesi gerekiyor..." dedi.

Konut balonu ve teşviklerin hedefi

Boysanoğlu, Türkiye'deki konut ihtiyacı bazında düşünüldüğünde konut balonundan söz edilemeyeceğini ancak kimi bölgelerde aynı gelir grubuna yönelik üretim fazlasının sorun oluşturduğunu da vurgulayarak: "Bu bölgelerde bir konut balonu var." dedi. Konut sektörüne yönelik teşviklerin konutu elden çıkarmaya yönelik politikanın parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini de belirten Boysanoğlu: "Konuta daha çok ihtiyacı olan halkımıza devletimizin desteği ile uygun arsa üretimi ile hat edilen uygun yaşam ortamlarını hazırlamaktır..." şeklinde konuştu.