Konut satışı hangi illerde arttı, hangi illerde düştü?

EVA Gayrimenkul tarafından Ekim 2015'i baz alarak yapılan bir araştırma, geçen yılın aynı dönemine kıyasla İstanbul'da konut satışlarının yüzde 3 oranında düştüğünü ortaya koydu. Ankara ve İzmir'de ise yüzde 13 ve yüzde 11 düzeyinde artış yaşanıyor.

Konut satışı hangi illerde arttı, hangi illerde düştü?

Konut satışları son iki yılda yüzde 11 oranında büyüme kaydederken büyük şehirler bazında ilgi çekici bilgilere ulaşıldı. İstanbul'da geçen yıla kıyasla yüzde 3'lük düşüş yaşandı. İstanbul'daki olumsuz ivmeye karşın Ankara'da yüzde 13, İzmir'de ise yüzde 11'lik artış yaşandı. 

Toplam konut satışlarında yüzde 12.28 büyüme
EVA Gayrimenkul araştırmasına göre 2015 yılı Ekim sonu itibarıyla Türkiye genelindeki toplum konut satışı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12.28'lik artış yaşadı. Bu dönemde ipotekli konut satışı ise yüzde 18'i buldu. 

Konut satışı hangi illerde arttı, hangi illerde düştü?

Konut kredilerinde yüzde 17 büyüme
EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan Periskop Analiz'in Kasım ayı raporuna göre, konut kredileri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 oranında büyüme yaşandı. Bu rakam geçen yıl yüzde 14 düzeyindeydi. Kredi miktarının önümüzdeki aylarda daha da yükselmesi, ardından da yeniden durağanlığa düşmesi bekleniyor.

Konut satışları İstanbul'da düştü
Periskop Analiz verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 düzeyindeki daralmaya karşı konut satışlarının son iki yıldaki büyümesinin yüzde 11 olduğunu belirtti. İstanbul'da konut satışlarında yüzde 3'lük düşüş yaşandığını söyleyen Yazıcı, buna karşın İzmir'de yüzde 11, Ankara'da ise yüzde 13 düzeyinde artış yaşandığını vurguladı. 

Kredi maliyetleri yüzde 1.15-yüzde 1.25 aralığında
Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100.000 TL tutarındaki kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede 1.541, 5 yıllık vadede ise 2.316 TL düzeyinde gerçekleştiğini vurgulayan araştırma, kredi maliyetlerini yüzde 1.15-yüzde 1.25 olarak belirledi. Periskop Analiz verilerine göre ayrıca takipteki tolam kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğü de kredi miktarıyla aynı hızda büyümedi