Konut satışında "1 Kasım" umudu

Eylül ayında konut satışında yaşanan sert düşüşü değerlendiren Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, kurulacak hükümetle istikrarın sağlanmasının ardından sektörün eski ritmine ulaşacağını söyledi

Konut satışında

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Eylül 2015 dönemine ait konut satış istatistikleri sert bir düşüşe işaret edince, sektör gözünü 1 Kasım seçimlerine dikti. Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, Eylül ayında yaşanan sert düşüşün 1 Kasım seçimleri ve yeni bir hükümetin kurulmasının ardından yerini olumlu bir ivmeye bırakacağını söyledi.

Konut satışı ilk kez düşüşe geçti
1 Kasım seçimleri sonrasında hükümetin kurulmasıyla birlikte Eylül ayında yaşanan düşüşün yerini yükselişe bırakacağını söyleyen Ünal, siyasi istikrarsızlık, faizlerde yükseliş ve tırmanan kaos ortamının seçimlerle birlikte geride bırakılacağına dikkat çekti. Eylül ayının genelde canlı geçtiğini, Ocak ayında yüzde 1.7 olan artışın sırasıyla Şubat ayında yüzde 15, Mart'ta yüzde 32.4 ve Nisan'da da yüzde 42.7 ile zirveye çıktığını hatırlatan Ünal:

"Geçen yıla göre artış oranı Mayıs’ta yüzde 19,4, Haziran’da yüzde 19,1,  Temmuz’da yüzde 13,5, Ağustos’ta yüzde 6,5 oldu. Eylül ayında ise satışlar, uzun bir dönemin ardından ilk kez eksiye geçti. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.1'lik bir düşüş yaşandı. 

Konut satışında "1 Kasım" umudu

Kasım ve Aralık'ta canlanma beklentisi
Tüm sektörler için olduğu gibi konut piyasasında da istikrar ve güvenin çok önemli olduğunu ve 7 Haziran sonrasındaki seçimlerde hükümetin kurulamamasının konut satışlarına olumsuz etkisi bulunduğunu söyleyen Ünal:

"1 Kasım seçimleri sonrası oluşacak tek başına iktidar veya bir koalisyon hükümetinin kurulmasıyla piyasalarda oluşacak güven, dövizin bir miktar gevşemesi ve faizlerdeki düşüşlerle konut satışlarının tekrar atağa kalkacağını beklemek yanlış olmaz. 2015 yılı Ekim, Kasım, Aralık verileri de elimize ulaştığında; özelikle Kasım ve Aralık satışlarındaki artışlar sektöre olan güveni tekrar yerine getirecektir.”  ifadelerini kullandı