Konut satışında 2016 rekoru geldi, sıra 2017'de

TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı "Konut Satış İstatistikleri"ne değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: "2016 yılı toplam satış adedinin yaklaşık 1 milyon 350 bin adet olmasını bekliyoruz." dedi

Konut satışında 2016 rekoru  geldi, sıra 2017'de

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan 2016 yılı Kasım ayına ait Konut Satış İstatistikleri'ni yorumlayan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, 2015 yılında satışı yapılan 1 milyon 289 bin adetlik toplam satışın rahatlıkla geçileceğini ve yeni bir rekorun kesinleştiğini söyledi. Nazmi Durbakayım: "Bu kapsamda Aralık 2016 döneminde de yaklaşık 150 bin adetlik satışın gerçekleşmesini ve 2016 yılı toplam satış adedinin yaklaşık 1 milyon 350 bin adet olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı

Nazmi Durbakayım'dan konut satışı yorumu

Nazmi Durbakayım şu noktaların altını çizdi:

- 2016’da yaşanan her türlü güçlüklere karşın böyle bir satış başarısı yakalamak, Türk insanının ve inşaat sektörünün gücünü bir kez daha göstermiştir. 
- Emlak Konut GYO ile başlayan faiz ve vadeye dayalı kampanyalara destek veren özel sektör firmalarının, 2017’de aynı davranışı göstereceğine inanıyorum.
- Diğer taraftan satışların banka kredisiyle gerçekleşmesi de sevindirici bir diğer gelişmedir. Devletin teşviki ve önderliğinde konut kredisi faizlerinin aylık bazda 0,75 seviyelerine gelmesi, ipotekli satışları finans sektöründe bugüne kadar hayal edilmeyen seviyelere taşıdı. Eğer bankalar konut alıcılarına sunduğu desteği konut üreticilerine de gösterirse, bu oran daha da yukarı çekilebilir.
Aynı şekilde yabancı yatırımcıların beklediği müktesep hak ve vatandaşlık konularındaki somut adımlar, söz konusu satışları olumlu etkileyecektir.
- Bu kapsamda 2017 yılındaki satışların 1 milyon 500 bin sınırı aşması hiç zor olmaz.