Konut satışında güven vizyonu

TÜİK tarafından açıklanan Şubat ayına ait konut satış verileri, konut sektörünün 2016'ya ilişkin umutlarını güçlendirdi. KW Ülke Direktörü Emre Erol, konut satışının ikinci çeyrekle birlikte tırmanışa geçeceğini söyledi

Konut satışında güven vizyonu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Şubat 2016 dönemine ait konut satış istatistikleri, gerek toplam, gerek birinci el ve gerekse yabancıya satış gibi kategorilerde yükselişe işaret etti. Kategorilerin neredeyse bütününde yaşanan olumlu tablo ise, sosyal ve ekonomik anlamda kötü bir dönemden geçen Türkiye'nin konut sektörü için yarattığı potansiyel endişenin de bir nebze olsun azalmasını sağladı.

İkinci çeyrekte yükseliş umudu
2016 yılının ikinci ayına ilişkin konut satış verileri hakkında bir açıklama yapan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Ocak ayındaki düşüşün doğal olduğunu, bununla birlikte Şubat ayındaki yükselmenin "artış" eğilimine işaret ettiğini söyledi. Arzın bu dönemde yoğun olarak lüks konutlar şeklinde gerçekleştiğini ve üretici firmaların biraz daha orta gelirli alıcılara yönelik projeler geliştirmesi gerektiğini söyleyen Erol bu durumda satış rakamlarındaki yükselişin daha da güçleneceğini belirtti. 

Konut kredileri yükselişi sorunu
Erol, TÜİK verilerinin en dikkat çekici noktalarından biri olan ipotekli konut satışındaki gerilemeye de değindi ve bu kategorideki alımların toplam konut satışının yüzde 30'u düzeyine işaret ettiğini vurguladı. Şubat ayı konut kredi oranlarının Ocak ayına kıyasla hafif de olsa yükselişini sürdürdüğünü, genel rakamlar itibarıyla da konut kredi oranlarının özellikle son dönemlerde bir hayli yükseldiğini söyleyen Erol:

"Tüketiciler doğal olarak bu yüksek kredi yükünün altına girmeye korkuyor. Nakit parası bulunan yatırımcı istediği gayrimenkulü ya peşin olarak alıyor yada proje geliştiricileriyle anlaşıp alternatif ödeme planları oluşturuyor. Ülkemizin son dönemde yaşadığı siyasi ve ekonomik sorunlar sebebiyle rakamlarda bir dalgalanma söz konusu." ifadelerini kullandı. 

Erol, istikrarın sağlanmaması ve konut kredi faiz oranlarının da yüzde 1'in üzerinde kalmaya devam etmesi halinde konut yatırımlarının olumsuz biçimde etkilenmeyi sürdüreceğini de sözlerine ekledi.