Konut satışında ikinci el kaybı ne kadar?

İstanbul'da yeni konut projelerinde, satış fiyatı ile ikinci el fiyatı arasındaki uçurum kimi semtlerde yüzde 43'lere varıyor. Uzmanlar bu farkı semt ve proje nitelikleri ile pazarlama tekniklerine bağlıyor

Konut satışında ikinci el kaybı ne kadar?

Yeni konut projelerinde, ikinci el konut fiyatları ile satış fiyatları arasındaki uçurum İstanbul'un bazı semtlerinde yüzde 50'lere yaklaştı. The Wall Street Journal'dan Ayşegül Akyarlı Güven'in haberine göre, rekor yüzde 43'lere varan oranla Başakşehir, yüzde 42 ile Ümraniye ve yüzde 33 ile Kartal'da bulunuyor. 

Emlak veri platformu Reidin'in, hem birinci el hem de ikinci elden işlem gören konut projelerini baz aldığı araştırmasında, aynı konutunu ikinci el satış fiyatı ile projeyi geliştiren firmanın liste fiyatı arasındaki fark İstanbul genelinde yüzde 18'i bulsa da kimi semtlerde yüzde 50'lere yaklaşıyor. Bu anlamda birinci el fiyatları ile ikinci el fiyatları arasındaki farkın en düşük olduğu ilçeler arasında Büyükçekmece, Üsküdar, Pendik, Ataşehir, Bağcılar ve Beylikdüzü bulunuyor. Büyükçekmece ve Üsküdar'da bu oran yüzde 1'ler düzeyinde.

Pazarlama stratejisi mi, proje değeri mi?
Uzmanlar satış fiyatları ile ikinci el fiyatlar arasındaki farkın büyümesinin en önemli nedeni olarak, inşaat şirketlerinin 'projem değer kazanıyor' sloganının peşinden giderek sürekli fiyat yükseltmesini gösteriyor. Buna rağmen, evini satmak isteyen yatırımcının projenin liste fiyatının oldukça altına inmek zorunda kaldığını bildiren uzmanlar, yatırımcının evini elder çıkarma isteğinin bu farkı daha da tetiklediği kanaatinde.

İkinci el fiyatları, satış fiyatlarını geçmedi
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Reidin Veri Uzmanı Hilal Erdoğan Şumnu, 2014 yılının ilk çeyreğini kapsayan değerlendirmesinde, ikinci el satış fiyatlarının satış ofisi fiyatlarını hiç geçmediğini vurguladı. İkinci el değerlerinden görünen bu eksi değerlerin zarar edildiği anlamına gelmediğini belirten Şumnu, "Yatırımcı kendisine göre karlı bir satış gerçekleştirirken, satış ofisi daha yüksek oranda daire fiyatlarını artırmış olabiliyor" şeklinde konuştu.