Konut satışında yeni bir dalga mı geliyor?

EVA Gayrimenkul Değerlem Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 1 Kasım seçimlerinin ardından 2015 sonu ve 2016'nın ilk çeyreğinde ikinci bir yükseliş dalgasının yaşanabileceğini söyledi.

Konut satışında yeni bir dalga mı geliyor?

EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan ve gayrimenkul sektörünün nabzını tutan Periskop Analiz'in Ekim ayı raporu, toplam konut satışlarında geçen senenin yanı dönemine kıyasla yüzde 13'lük artış yaşandığını ortaya koydu. Rapora göre ipotekli konut satışlarındaki artış yüzde 23 düzeyinde gerçekleşti.

Konut satışında son iki yılın bilançosu: Yüzde 9 büyüme
Ekim 2015 verilerinin en ilgi çekici sonucu ise son iki yılda konut satışında yüzde 9'luk bir büyüme yaşanması oldu. Eylül ayı sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4'lük daralma gösteren konut satışlarında buna karşın son iki yılda yüzde 9'luk bir büyüme kaydedildi. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, konut satışlarında geçen yıla kıyasla İstanbul'da yüzde 3, İzmir'de yüzde 12 ve Ankara'da ise yüzde 4'lük bir artış yaşandığını belirterek 2015 yılının üçüncü çeyreğinin başında artan konut kredi faiz oranları nedeniyle konut satışının durgunluğa girdiğine vurgu yaptı. 

 

Konut satışında yeni bir dalga mı geliyor?

 

Yeni bir satış dalgası geliyor
1 Kasım seçimlerinin ardından sektörde taşların yerine oturduğunu vurgulayan Yazıcı: "2015 yılsonu, 2016'nın ilk çeyreği gibi konut satışlarında ikinci bir yükseliş dalgası yaşanabilir..." ifadelerini kullandı.  

Krediler ve faizler
Kullanıcı için konut kredisi maliyetlerinde Ekim ayının 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1.15-yüzde 1.24 aralığında değiştiğine vurgu yapan raporda, bankalar arasında farklılık olmak birlikte 100 bin TL tutarındaki kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede 1.541, 5 yıllık vadede ise 2.316 TL dolayında seyrettiğine vurgu yapıldı. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2015 Eylül ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece %0,47 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2014 Eylül ayında %0,52 düzeyindeydi