Konut satışındaki artış sürecek

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, yabancı yatırımcının Türkiye konut sektörüne ilgisinin artarak sürdüğünü söyledi. EroL: "Konut satış artışı yıl sonuna kadar devam edecek..."

Konut satışındaki artış sürecek

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, TÜİK'in Haziran ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. 2015 yılında sektörde yüzde 20'lik artışın altını çizen Erol, seçim sürecinin atlatılmasıyla birlikte satış ivmesinin yeniden yükseldiğini söyledi. 

Artış yıl sonuna kadar devam eder
Erol: "Mayıs ayında kısmen düşen satışları haziran ayında artan bir ivme kazandı. Haziran ayında 2015 yılının ocak ayına oranla yüzde 28’lik bir artış yaşandı ve 2015 yılındaki toplam satışın yüzde 17’si ise Haziran ayında gerçekleşti. Bu durum gösteriyor ki yatırımcılar gayrimenkulü güvenli liman olarak görmeye devam ederek, yatırımlarını gayrimenkul alanında değerlendirdi." ifadelerini kullandı. Erol'a göre, söz konusu artış yıl sonuna kadar sürecek. 

 

Konut satışındaki artış sürecek

 

Almanlar Antalya'ya, Araplar Bursa'ya yöneliyor
TÜİK Haziran istatistiklerinde yabancıya satış kategorisindeki artışa da dikkat çeken Erol, bir önceki yıla kıyasla yaşanan yüzde 32.5'lik artışın, Türkiye'nin bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü gösteren bir veri olarak değerlendirdi. Erol:

"Haziran ayında 718 konut satışıyla İstanbul yabancı yatırımcının ilk tercihi oldu. İstanbul’u 610 konut satışıyla Antalya, 198 konut satışıyla Aydın, 125 konut satışıyla Bursa izledi. Bursa-Yalova hattı Arap yatırımcıların ilgisini çekerken, Antalya bölgesi ise Alman yatırımcıların ilk tercihi. İngiltere ve İrlanda gibi güneşe hasret ülkelerin vatandaşları ise sıcak hava ve güneşin etkili olduğu bölgelerde, küçük yazlık evlere ilgi gösteriyor." dedi.

Erol, Türkiye'ye gösterilen ilginin nedenlerini de başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin artan popülaritesi, mütekabiliyet yasası ve kaliteli gayrimenkul stokundaki artışa bağladı

 

Firma Bilgisi: Keller Williams