Konut satışındaki düşüş normal mi?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı 2015 Temmuz dönemine ait konut satış istatistikleri, Haziran ayına kıyasla ciddi bir düşüş yaşandığına işaret etti. Era Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, TÜİK istatistiklerini değerlendirdi.

Konut satışındaki düşüş normal mi?

Ekonomik kriz ve siyası konjonktürdeki belirsizliğin konut satış oranına etkisi, istatistiklerce de doğrulandı. Haziran 2015'de 110 bin 657 konutun satıldığı Türkiye'de Temmuz ayında satılan konut sayısı 96 bin 589'da kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verileri yorumlayan Era Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise bu düşüşün "normal" karşılanması gerektiğini vurgulayarak, yatırımcıyı gayrimenkul almaya davet etti.

Son 5 ayın en düşük rakamı
Konut satışlarında Haziran ayına kıyasla ciddi bir düşüş yaşanırken, bu rakamın aynı zamanda son 5 ayın en düşük rakamı olduğunu belirten Baygan, ülkenin içinde bulunduğu durumun, konut pazarı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olduğunu vurguladı. Ülkenin genel sosyal-politik gidişatına Ramazan ve yaz tatillerinin eklenmesiyle piyasaların durgunluğa düşmesinin normal olduğunu belirten Baygan:

Konut satışındaki düşüş normal mi?

"Haziran ve Temmuz aylarında, bir önceki yıla kıyasla artış görülüyor.Markalı projelerin durgunluktan daha fazla etkilendiği de gözüküyor. Buna karşı açıklanan istatistiklerde ikinci el konutlarda ciddi bir satış artışı kaydediyoruz. Dolayısıyla gayrimenkul danışmanlık kısmının hem 2. el satışlar hem de kiralamalar açısından bu durgunluktan etkilenmediğini söyleyebiliriz.

Gayrimenkul sektörü, krize girmez
Gayrimenkul sektörünün her zaman kazandıran bir güce sahip olduğunu belirten Mustafa Baygan: "Gayrimenkul hiçbir zaman durgunluğa girmez. Bu, gayrimenkule ait bir özellik. Herhangi bir kriz anında bile alan satan sayısı normal günlerden fazla olur..." dedi.