Sektörden bankalara: Faizlerdeki düşüş sürmeli

TÜİK tarafından dün yayınlanan ve konut satışındaki gerilemeye işaret eden Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendiren sektör temsilcileri, bankalara faiz indirimlerini sürdürme çağrısı yaptı

Sektörden bankalara: Faizlerdeki düşüş sürmeli

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan ve konut satışında ani gerilemeye işaret eden Temmuz 2016 dönemine ait "Konut Satış İstatistikleri"ni değerlendiren sektör temsilcileri, Bankalara konut kredisi faizlerini sürdürme çağrısını yeniledi. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 15 Temmuz sürecine dikkat çekerek: "Yatırımcı ne yazık ki bekleme pozisyonuna geçti..." dedi. 

Bankalara çağrı: Faizler yeterince düşmedi
Hamit Demir, inşaat sektörü olarak 15 Temmuz sonrasında düşük faiz ve uzun vadeli konut satış kampanyaları geliştirdiklerini ve yeni süreçte de konut satışlarının canlanacağını vurgulayarak:

"İnşaat sektörü, yaklaşık 300 iş kolunu etkileyen lokomotif bir sektör olduğu için, konut satışları ekonomimizi doğrudan etkileyen en önemli ögelerden birini oluşturuyor. Bu nedenle gerek biz sektör temsilcilerine, gerekse de finans sektörü temsilcilerine çok iş düşüyor." şeklinde konuştu. 

 

Konut satışından bankalara acil yardım çağrısı

 

Bankaların ekonominin canlanması programı doğrultusunda konut kredisi faiz oranlarında yaptığı indirimleri yeterli görmediğine söyleyen Demir: "Faizlerin 0.70 bandına indirilmesi halinde yatırımcıların yeniden harekete geçeceğine inanıyoruz. Satış rakamlarının yeniden artı yönde seyretmesi için yeni bir faiz indiriminin yapılması gerektiği inancındayız.“ ifadelerini kullandı.