Konut satışının önünü açan hamleler

Emlak Konut çatısı altında yüzde 0,7 faiz ve 10 yıl vade ile düzenlenen konut satış kampanyasının ardından hayata geçirilen, brüt 150 m2'yi aşan konutlarda KDV oranının yüzde18'den yüzde 8'e düşürülmesi konut piyasasına ve dolayısıyla ekonomiye nefes aldıracak.

Konut satışının önünü açan hamleler

Gayrimenkul sektörüne ve dolaylı olarak ülke ekonomisine hareket kazandırmak amacıyla hayata geçirilen brüt 150 m2'yi aşan konutlarda KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi küçük alanlı konutların ilk el satış hızlarında yakalanan başarının büyük metrekareli daireler için de hız kesmeden devam etmesine olanak sağlayacak. 

Konut satışlarında artış eğilimi
Sektördeki yeni düzenleme ile konut satışlarında artış gözlemlediklerini ifade eden Artı Deneyim Kurucu Ortaklarından Ufuk Kayador, “Uygulama sonrası büyük metrekareli dairelerin satış ivmesinde bir hareketlilik gözlemledik. Ülke gündeminde yaşanan olumsuzlukların da birer birer ortadan kalkması ile gayrimenkul sektörü yola kaldığı yerden devam edebilecek” dedi. 

Banka faizlerinin düşüşü ve 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda KDV indirimine gidilmesinin canlılığı destekleyen faktör olarak sektörün önünü açtığını belirten Kayador: "Konut fiyatının satın almaya etkisini artırmak adına yapılan bu düzenleme ile satış hızı açısından daha uzun vadede satılabilen yüksek metrekareli konutların alımının hızlanması söz konusu. Ancak 150 metrekarenin altındaki konutların satışı için de cazibe oluşturacak argümanların geliştirilmesi, ülkemiz açısından çok faydalı olacaktır.” şeklinde konuştu. 

Konut satışının önünü açan hamleler

Sıra sektöre destek sunacak teşviklerde
KDV uygulamasının gayrimenkul sektörünü teşvik için çok önemli olduğunun altını çizen Artı Deneyim Kurucu Ortaklarından Sevgi Güngör Uyanık ise, bu uygulamaya ek olarak beklenen diğer konulardaki teşviklerin de devreye alınması halinde, sektörün geçmiş yıllarda yaşadığı parlak günlere geri dönmesinin mümkün olacağını belirtti. Uygulamanın tüketiciler içinde büyük fırsatlar sunduğunu belirten Uyanık:

"Konuyu basit bir örnekle açıklamak gerekirse; konut alıcısının almak istediği konutun KDV hariç tutarının 500.000 TL olduğunu düşünelim. Konut alıcısı, KDV oranı düşürülmeden önce diğer masraflar hariç olmak kaydıyla, böyle bir konutu alabilmek için konutun bedeli üstüne ilave olarak 90.000 TL daha ödemek durumunda kalıyordu. Oysa, KDV oranının yüzde 8'e indirilmesiyle birlikte bundan böyle, konut sahibi olmak isteyenler ilave olarak 90.000 TL yerine 40.000 TL KDV ödeyecekler." dedi.