Konut satışları Ağustos ayında düşüşe geçti

Ağustos ayında konut satışları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 oranında düşüş kaydetti. Satışlar özellikle İstanbul ve Ankara gibi merkezlerde dikkat çekici boyutlara ulaştı

Konut satışları Ağustos ayında düşüşe geçti

Ağustos ayında konut satışlarında önemli bir düşüş kaydedildi. EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan Periskop Analiz verilerine göre ülke genelindeki düşüş, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 oranında gerçekleşti.

Mega kentlerde dikkat çekici düşüş
Konut satışlarındaki düşüş, özellikle İstanbul ve Ankara gibi mega merkezlerde dikkat çekici boyutlara ulaştı. İstanbul'daki düşüş yüzde 8, Ankara'daki düşüş ise yüzde 11 olarak kayıtlara geçerken, İzmir'deki kayıp yüzde 2.3 oranında oldu. 

İpotekli konut satışlarındaki düşüş yüzde 15
Periskop Analiz'in 2016 Eylül verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 Ağustos sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2 oranında, düşüş olduğunu, ipotekli konut satışlarının ise yaklaşık %15 oranında azaldığını belirtti.

Kredi maliyetleri ve son durum
Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Ekim ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık %0,90 ila %1,12 arasında değiştiği görülüyor. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede 1.366 TL, 5 yıllık vadede ise 2.164 TL dolayında seyrettiği belirleniyor. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2016 Ağustos ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece %0,52 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2015 Ağustos ayında %0,47 olduğu kaydediliyor. Periskop Analiz'in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümemesi Türkiye için olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.