Konut satışları artacak mı?

Yılın kalanında satışların ivme kazanacağını ifade eden sektör temsilcileri bu dönemde konut satışlarındaki düşüşün normal olduğunu belirtirken 2015 yılından da umutlu konuştu

Konut satışları Temmuz ayında Ramazan ayının da etkisiyle yüzde 20.2 düşüş kaydetti; TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Temmuz ayında konut satışı 85,101 adet olurken; Ocak-Temmuz döneminde yüzde 9.7 gerileyerek 609,877 adet olarak gerçekleşti.

11 Eylül'de başlayan Emlak 2014 Fuarı’nın da etkisiyle yılın kalanında satışların ivme kazanacağını ifade eden sektör temsilcileri bu dönemde konut satışlarındaki düşüşün normal olduğunu belirtirken 2015 yılından da umutlu konuştu.

Konut ihtiyacının hiçbir zaman bitmeyeceğini söyleyen Tema İstanbul Genel Müdürü Mesut Arslan markalı projelerin hiçbir sıkıntı çekmeyeceğini kaydetti.

Maliyet artışlarının fazla olduğunu ve bunun alım gücünü azalttığını belirten Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt yabancılara satışta ise geçen yıla göre artış olduğunun altını çizdi.

Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata ise iki seçim döneminde bu kadar bir düşüş olmasının normal olduğunu belirtti.