Konut satışlarında düzensiz hareketlilik

EVA Gayrimenkul tarafından yapılan 2016 Şubat dönemine ait sektör analizi, toplam konut satışlarının yüzde 2.8 oranında artış gösterdiğini, buna karşın ipotekli satışlardaki düşüşün yüzde 20 düzeyine yaklaştığını saptadı

Konut satışlarında düzensiz hareketlilik

TÜİK'e göre 2016 yılına düşüşle giren ancak Şubat ayı itibarıyla yükselme eğilimine giren "konut satış verileri" özel sektör analizlerinde de dalgalı bir eğilim gösteriyor. Türkiye konut sektörüne yönelik analizleri ve araştırmalarıyla dikkat çeken EVA Gayrimenkul, Şubat 2016 sonu itibarıyla İstanbul ve Ankara'da konut satışlarının düşüş, İzmir'de ise yükseliş eğilimi saptadı. Araştırmanın sonuçlarına göre geçen yılın aynı ayına kıyasla toplam satışlarda yüzde 2.8 artış artış kaydedilirken, ipotekli konut satışlarındaki azalma ise yüzde 19 düzeyinde gerçekleşti. 

Periskop Analiz Mart sonuçlarına göre konut sektörü
EVA Gayrimenkul tarafından her ay hazırlanan Periskop Analiz'in Mart 2016 dönemi verilerine göre, İstanbul'daki düşüş yüzde 2, Ankara'daki düşüş ise yüzde 4 düzeyinde gerçekleşti. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'de ise geçen yılın Şubat ayına kıyasla yüzde 3.4 düzeyinde bir artış kaydedildi.

 

Konut satışlarında istikrarsız hareketlilik

 

Konut kredilerinde artış
Araştırmanın bir diğer dikkat çekici sonucu ise konut kredisi kümülatif değişiminin yüzde 13 düzeyinde gerçekleşmesi oldu. 2015 yılının Şubat ayındaki büyümenin yüzde 15 düzeyinde olduğunu hatırlatan Periskop Analiz, geleceğe ilişkin yorumunda da kredi miktarının yılın ilk aylarında durağanlaşacağı, buna karşın yıl içinde yeniden hareketleneceği tahminini de kamuoyu ile paylaştı.

Konut Kredisi maliyetleri
Raporda paylaşılan bir diğer veri ise konut kredisi maliyetleri oldu. Buna göre Nisan ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetleri ayda yüzde 1.14-1.31 arasında değişirken, banlakar arasındaki farklılıklara rağmen, 100 bin TL tutarındaki bir kredi için aylık ödemeler 10 yıllık vadede 1.533 TL, 5 yıllık vadede ise 2.310 TL düzeyinde işlem gördü.

 

Konut satışlarında istikrarsız hareketlilik

 

Takipteki kredi miktarı
Periskop Analiz verilerine göre, 2015 yılı Şubat ayı içinde konut kredileri içinde takipteki kredi miktarı yalnızca yüzde 0.48 iken bu oran 2016 yılının Şubat ayında yüzde 0.50 oldu.