Konut satışlarında rekor hedefi ve handikaplar

Konut sektörü, Mayıs ayındaki yükselişe rağmen, 2016 yılının bütünü için endişesini koruyor. Uzmanlar, faizler ve yabancıya satış kategorisindeki aksaklıkların giderilmesini isterken, yılın rekor satışla kapatılabileceği umutlarını sürdürüyor

Konut satışlarında rekor hedefi ve handikaplar

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Mayıs 2016 dönemine ait konut satış istatistikleri, Nisan ayındaki düşüş ile kıyaslanınca sektöre umut verdi. İpotekli satışlardaki düşüşe ve yabancı yatırımcı ilgisindeki kayba rağmen, 2015 senesinin ilk 5 ayındaki satışın üzerine çıkmayı başaran sektör, yine de yılın bütününe ilişkin uyarılarda bulunmayı sürdürüyor. Temel hedef ise konut kredi faizlerindeki düşüş ve yabancıların konut alımını destekleyecek hukuki hamlelerin hayata geçirilmesi

Yılmaz: Yılın en parlak ayları henüz gelmedi
Konut satış verilerini değerlendiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 2016 yılında konut satış rekorunu kırmayı planladıklarını belirterek: "Eylül-ekim ve kasım gibi, elimizde konut satışlarının en yüksek performans gösterdieği bir dönem bulunuyor. İkinci altı aylık dönemde ciddi bir satış grafiği hedefliyoruz..." dedi.

Yabancılar için seferberlik
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da Türkiye gibi bir ülkeye yabancı yatırımcının ilgisinin düşük düzeyde gerçekleştiğini ve burada bir düzelme için seferberlik başlatılması gerektiğini belirterek:

"Yabancı yatırımcı neden ev alsın ki? Öncelikle yapcaklarımızı yapmamız lazım. Bir yol haritası lazım. Vatandaşlık izninden oturma iznine kadar pek çok düzenleme şart. Her ülkeye uygun bir sistem üzerinde çalışmamız lazım..." dedi.