Konut sektörü açısından 2016: Riskler ve avantajlar

Eva Gayrimenkul, 2016 yılında konut sektörünü bekleyen riskleri ve pazarın güçlü yönlerini masaya yatırdı.

Konut sektörü açısından 2016: Riskler ve avantajlar

Gayrimenkul sektörü 2016'ya "rekor yıl" umuduyla baksa da ilk aylardaki performansında kimi olumsuzluklar göze çarptı. Özellikle TÜİK'in son verilerinde yabancı alımlarındaki beklenmedik düşüş, güvenlik imajındaki bozulma ve kredi faizlerinin bir türlü istenen düzeye gerileyememesi sektörün rekor umudunun önündeki en önemli engeller olarak gözüküyor. 

EVA Gayrimenkul'den Türkiye konut piyasası analizi
Türkiye konut piyasasının 2016 yılının ilk aylarındaki performansı ve ikinci yarının ardından sürdürmeyi planladığı atılımı masaya yatıram EVA Gayrimenkul, sektörün handikap ve avantajlarını masaya yatırdı. Araştırmadan ana başlıklarıyla şu sonuçlar çıktı:

- Yabancı yatırımcınını ilgisi sürecek: Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmeyi sürdürdüğü piyasa ortamında yabancı yatırımcının ilgisi devam edecek gibi gözüküyor. Kredi faizlerindeki belirsizlik ve yükselme eğilimine rağmen yabancı yatırımcının, özellikle marka kentlere ilgisi sürecek.

Konut sektörü açısından 2016: Riskler ve avantajlar

 

- İlgiyi körükleyen unsurlar ve mega projeler gerçeği: EVA Gayrimenkul araştırmasına göre Körfez Köprüsü, 3. Boğaz Köprüsü ve Tüp geçit gibi mega projeler konut sektörüne yönelik ilginin artma nedenlerinin de başında geliyor.

- Mülteciler büyük şehirlere talebi artıracak: Kentsel dönüşüm ve mültecilerin ilgisiyle birlikte kira ve mülk fiyatlarındaki yükselme eğilimi devam edecek.

Olumsuzluklar: Yabancı yatırımcının ilgisi düştü mü?
Yabancı yatırımcının ilgisinde geçen yıla kıyasla herhangi bir farklılaşmanın yaşanmadığına da vurgu yapan EVA Gayrimenkul bununla birlikte Körfez ülkeleri yatırımcısını ilgisinde ilk çeyrekler bazında yüzde 11'lik bir düşüş kaydedildiğini vurguluyor. Körfez ülkeleri yatırımcısının  tüm yabancı yatırımcılar içindeki payı itibarıyla yüzde 64'ten yüzde 57'ye gerilemiş durumda.

Konut kredi faizleri ve yükselme eğilim
EVA Gayrimenkul araştırmasına göre konut kredileri, son 12 ayda yüzde 12 dolayında büyüme katetti ve 146 milyar TL'ye ulaştı. Konut kredi faizlerinde ise 2015 yılının ilk üç aylık döneminde yüzde 0.9'dan yüzde 1.15'e varan bir yükselme eğilim kaydedildi. Bu artış ipotekli konut satışları üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor. 

İstanbul'daki konut satışlarının yüzde 17'si 6 ilçede
İstanbul'daki konut satışlarının yüzde 17'sinin Esenyurt'ta yapıldığına dikkat çeken EVA Gayrimenkul diğer taraftan Beylikdüzü, Pendik, Sancaktepe, Küçükçekmece ve Başakşehir ile birlikte 6 ilçenin, toplam satışların yüzde 46'sına tanık olduğunu vurguluyor.