Konut sektörü balon değil

Şekerbank'ın düzenlediği konferansta konuşan ekonomist Robert Shiller, Türk emlak sektörüne ilişkin balon benzetmesinin doğru olmadığını söyledi

Konut sektörü balon değil

18 Haziran 2014/Emlakwebtv
Şekerbank'ın kuruluşunun 60. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen 'Sürdürülebilir Kalkınmanın Finansmanı' konferansında konuşan 2013 Nobel ekonomi ödülü sahibi Prof. Robert J. Shiller, Türk emlak piyasasına ilişkin olarak yapılan balon benzetmesini doğru bulmadığını söyledi. Shiller, Türkiye'de konut fiyatlarının yükseldiğini ancak bunun diğer ülkelerdeki kadar ciddi sorunlar ortaya çıkarmayacağını söyledi.

Halen Yale Üniversites'nde sterling ekonomi profesörü olarak görev yapan Shiller, Türkiye'de konut fiyatlarının çok büyük bir hızla yükseldiğinin doğru olduğunu belirterek: "Balon şişmeye başladı ama ABD ya da diğer ülkelerdeki kadar ciddi bir sorun yok." ifadesini kullandı. Shiller, konut fiyatlarının Avrupa Birliği'ne göre ileride olduğuna da değinerek, yükselen eflasyonun emlak fiyatlarını etkilemesinin beklenebileceğini söyledi. İstanbul'daki konut fiyatlarının hızlı yükselişinin kendisini şaşırtmadığını belirten Shiller: "Avrupa'dakileri balonlara inanmadı. Fiyat yüksekliği endişe edilecek bir durum..." ifadesini kullandı.

Erdoğan ekonomi bilimcisi mi?
Gazetecilerin Başbakan R. T. Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı arasındaki faiz tartışmasına ilişkin sorusunu yanıtlayan Prof. Shiller, ekonomist olmayan bir Başbakan'ın ekonomi bilimcileriyle tartışmaya girmesini eleştirdi. "Bu tartışma bana ilginç geldi. Başbakan'ın ekonomist olduğunu bilmiyordum. Kendisi eğitimli bir ekonomist mi?"  şeklinde konuşan Shiller, ABD Başkanı Obama'nın bağımsızlık kaygısıyla FED(ABD) Merkez Bankasını eleştirmekten kaçındığını söyledi.