Konut sektörü için çözüm paketi

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat ve konut sektöründeki sürdürülebilirlik için bir çözüm paketi hazırlanması gerektiğini söyledi.

Konut sektörü için çözüm paketi

Bugün açıklanan konut satış istatistiklerindeki artışın aslında çoğunlukla ikinci el konut satışlarında yaşandığını belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, sıfırdan yapılan konut üretimlerinin üretim sayılabileceğini, inşaat sektöründeki üretimin düşüş gösterdiğini ve belediyelerdeki ruhsat sayılarının da azaldığını söyledi. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tellioğlu, ülkede son zamanlarda yaşanan üzücü olayların konut satışları ve yeni inşaat ruhsatlarının olumsuz etkilendiğini belirterek, “İnşaat ve konut sektöründeki sürdürülebilirliğin yeniden etkin hale gelebilmesi için sektör adına bir çözüm paketinin ivedilikle çıkartılması gerekiyor” diye konuştu. Bu olumsuzlukların bir yandan yeni yatırımları engellediğini, bir yandan da tapu dairelerinde tapu alım satımların azaldığını ve belediyelerdeki ruhsat sayılarının da düştüğü belirtildi.

“Hükümet sektörle iletişimde olmalı”
Ekonominin genel durumu için lokomotif konumda olan inşaat sektörünün yavaş yavaş ivme kaybettiğini söyleyen Tellioğlu, söz konusu tıkanıklığı aşacak bir çözüm paketinin şart olduğunu söyledi. Tellioğlu, “Söz konusu tıkanıklığı aşacak bir paketin oluşturulması artık şart oldu. Tıkanıklığı aşamamamızın sebebin hükümetimizin bir kısım sektörlere yönelik aldığı destekleyici tedbirleri oluştururken, sektör temsilcileriyle görüş alışverişi içerisinde olmamasından kaynaklanıyor. İnşaat ve müteahhitlik sektörüne yönelik olumsuz yargıların ortadan kaldırılabilmesi için, inşaat ve gayrimenkul sektörüne kan pompalanmalıdır” dedi. Çözüm paketi ile yurt dışından uluslararası fuar, gayrimenkul fonları ve inşaat yatırım ortaklıklarının ülkeye çekilmesi amacıyla teşvik altyapısının oluşturulması, yabancı vatandaşlara konut alımlarında kolaylık sağlanması gerektiğini belirtti.