Konut sektörü KDV indirimini nasıl değerlendirdi?

Konut alım satım işlemlerinde yeni KDV oranlarını belirleyen Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sektör temsilcileri yeni kararın konut satışları üzerinde olumlu bir etki yaratacağı kanaatinde...

Konut sektörü KDV indirimini nasıl değerlendirdi?

Konutta yeni KDV oranlarını belirleyen Bakanlar Kurulu Kararı'nın Resmi Gazete'de yayımlanması gayrimenkul sektörü temsilcileri tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Uzmanlar, Yapı ruhsatı 1 Ocak'tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak'tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinin metrekare vergi değeri bin TL ile 2 bin TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2 bin TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanmasının konut satışları üzerinde olumlu bir etki yaratacağı kanaatinde...

Akbal: Orta gelirli vatandaşa destek

 

Konut sektörü KDV indirimini nasıl değerlendirdi?

 

KDV indirim süresinin Eylül 2017'ye kadar uzatılmasını olumlu bir gelişme olarak niteleyen  Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal; " Arsa rayiç bedelleri belli aralıklarla yükseldiği için, rayiç bedeli düşük arsalarda dahi %18 KDV'li konutlar ortaya çıkmaktaydı. Bu düzenlemeyle arsa rayicine uygun makul KDV oranıyla hem tüketici hem üretici korunmuş olacak. Devletin KDV konusunda destek vermesi sektörün canlanmasını sağlar, satışların özellikle gayrimenkulün en verimli dönemini yaşadığı bahar aylarında artmasına sebep olur. Orta gelirli vatandaşın ev alma kararını olumlu etkiler." ifadesini kullandı.

Arıkan: İnşaat firmalarına büyük destek

 

Konut sektörü KDV indirimini nasıl değerlendirdi?

 

Yapılan düzenlemelerin inşaat sektörü için umut ışığı olduğunu söyleyen Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan: "Bireysel konut alıcıları konut satın alırken KDV sebebiyle alım kararlarını uzatıyorlardı. Bu kararla satın alma sürecinin de kısalacağını öngörüyorum. Bununla beraber satış vaadi sözleşmesi ile gerçekleştirilen konut satışlarında binde 9.48 oranında uygulanan damga vergisi vatandaşa yansıyan ek bir maliyet olarak göze çarpıyordu. 1 milyon TL’lik bir ev için yatırımcı 10 bin TL daha ödüyordu. Bu düzenlemeyle birlikte vatandaşın yaklaşık yüzde 1 oranında kar edeceğini söyleyebilirim. Hem müteahhit hem de konut alıcısına yönelik gerçekleşen bu düzenlemeler ile birlikte 2017 yılında beklenen konut satış rakamlarını artıracağına inanıyorum. " dedi.

Arslan: Sektörün hareketlenmesi adına atılan adımlar

 

Konut sektörü KDV indirimini nasıl değerlendirdi?

 

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan, "Yapılan düzenlemelerin tamamı gayrimenkul sektöründe konut satışlarının hareketlenmesine yönelik olumlu adımlardır. Ve bu değişikliklerle 2017 yılında hedeflenen satış rakamlarına ulaşılacak adımlar atılmıştır." şeklinde konuştu.