Konut sektörü Körfez yatırımcısıyla buluştu

KONUTDER'in öncülüğünde Çırağan Palace'de gerçekleştirilen etkinlik Türk konut sektörünün önde gelen temsilcileri ile Körfez yatırımcısını buluşturdu. Etkinlikte Başkan Ömer Faruk Çelik, yabancıya konut satışının 4.5 milyar dolarlık hacme ulaştığını söyledi.

Konut sektörü Körfez yatırımcısıyla buluştu

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği, konut sektörünün önde gelen firmalarını Körfez yatırımcısı ile buluşturmak amacıyla gerçekleştirdiği "Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması" etkinliği bugün başladı. 14 Ekim'e kadar devam edecek buluşmanın açılışında bir konuşma yapan KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, yabancıya konut satışı kaleminin4.5 milyar dolarlık hacme ulaştığını,satılan her konutu yüzde 5-10 civarında yabancı alımı karşısında bu boyutun 15-20 milyarlara ulaşabileceğini söyledi. 

Mütekabiliyet yasasının önemi
2012 yılında uygulanmaya başlanan mütekabiliyet yasasıyla birlikte sektöre yabancı yatırım boyutunun ulaştığı noktanın memnuniyet verici olduğununa altını çizen Çelik:

Konut sektörü Körfez yatırımcısıyla buluştu

"Bu rakam Türkiye’nin yıllık konut satışının hala yüzde 2’si seviyelerinde. Oysa sektör olarak bu adetleri yıllık konut satışının 500 ila 550 bin konutun yüzde 10’una bir diğer ifadeyle 50-55 bin adede, ciro rakamını ise 15-20 milyar dolara çıkarmamız hiç de zor değil. Ancak bu seviyelere çıkardığımızda yabancıya konut satışından bahsedebiliriz ki daha alınacak çok yolumuz var..." dedi.

Bu sadece ticari bir münasebet değil
Yabancıların Türkiye'ye yaptığı yatırımları, yalnızca "ticari bir alışveriş" olarak görülmemesi gerektiğini, bu alışverişin aynı zamanda kültürel nitelik taşıdığını söyleyen Çelik sektörün büyümesinin önündeki engellerin de kalkması gerektiğini belirtti. çelik:

"Başarılı konut projeleriyle birlikte sektör, hem konut ihtiyacını karşılhıyor, hem de rahat yaşanabilecek sosyal imkanlar sunuyor." ifadelerini kullandı.

12-14 Ekim buluşması
DEİT, İTO, MÜSİAD ve TİM'in desteğiyle gerçekleştirilen ve Emlak Konut, Albaraka ile Odeabank'ın çözüm ortağı olarak rol aldığı buluşmaya, Katar, Kuveyt, Dubai, Suudi Arabistan gibi ülkelerden 50'yi aşkın yatırımcı ve aracılık şirketi katılım gösterdi.