Konut sektörü Merkez Bankası kararını nasıl yorumladı?

Merkez Bankası'nan gecelik borçlanma faizlerini düşürme kararı, sektör tarafından memnuniyetle karşılandı.

Konut sektörü Merkez Bankası kararını nasıl yorumladı?

Merkez Bankası'nın, faiz koridorunun üst bandını üst üste 6. kez indirme kararı alması konut sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. İşte sektör temsilcilerinin görüşleri:

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:

Konut sektörü Merkez Bankası kararını nasıl yorumladı?

 

"Merkez Bankası'nın ağustos gecelik borçlanma faizlerini yüzde 8,75'ten 8,50'ye indirmesini, piyasalara olan güveninin ve desteğinin bir göstergesi olarak yorumluyoruz. İnşaat sektörünü canlandırmak için son dönemde başlatılan kampanyalarla, bankaların faiz indirimleri ve hükümetimizin destekleriyle hem yatırımcılarının hem de konut alıcılarının yüzü güldü. Üst üste gelen bu iyi haberlerle gayrimenkul satışlarında artış bekliyoruz."

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar

Konut sektörü Merkez Bankası kararını nasıl yorumladı?

 

MerkezBankası'nın faizleri bu ay da indirmesi sektöre moral verdi. Gerek Emlak Konut GYO, gerekse GYODER'in yüzde 20 peşin, yüzde 0,70 faiz ve 10 yıl vade kampanyalarına faizleri yüzde 1'in altına düşürerek destek veren bankalar,  yeni faiz indirimi ile bir miktar daha faiz indirimine gidecek gibi görünüyor. Bunun olumlu yansımalarını önümüzdeki süreçte artan konut satışları olarak göreceğimizi düşünüyorum."

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram

Konut sektörü Merkez Bankası kararını nasıl yorumladı?


Merkez Bankası'nın beklentiler dahilinde 25 baz puan indirmesi inşaat sektörüne büyük bir hareketlilik kazandıracak. Merkez Bankası'nın faiz oranlarını aşağıya çekmesi ekonomimize ve inşaat sektöre olan güveni artıracak. Bu karar sadece konut satışlarını değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkul sektörünün paydaşı olduğu 250'ye yakın sektörü de olumlu etkileyecek.

 

Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkan Yardımcısı Ahmet KILIÇ
Sektörün düşük faizli kampanyalarına destek veren ve kamu bankaları öncülüğünde başlayan düşük faizli konut kredisi uygulamasının süreceğini görüyoruz. Rakam 25 baz puan indirime denk geliyor. Bu küçük bir indirim ve etkisi de sınırlı olur diye düşünülse de sektöre verdiği moral açısından ele alındığında etkinin çok daha büyük olacağını söylemek mümkün. 

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan

Konut sektörü Merkez Bankası kararını nasıl yorumladı?

 

"Türkiye'deki yatırımların önünün açılması ve yeni yatırımlar noktasında faiz indirimi son derece önemli. Yeni yatırımın önündeki en büyük engel yüksek faiz ve kredinin vadesinin az olması. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın ağustos gecelik borçlanma faizlerini yüzde 8,75'ten 8,50'ye indirme gitmesini önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Yaşadığımız süreçten hızlı ve daha güçlü bir şekilde çıkmak adına yeni yatırımların önünü açan, piyasaya moral aşılayan adımlara ihtiyacımız var."