Konut sektörü seçim sonrasına odaklandı

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, seçimlerin ardından sektördeki sorunların çözülmeye başlamasını umduğunu söyledi

Konut sektörü seçim sonrasına odaklandı

27 Mart 2014 / Emlakwebtv
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, gayrimenkul sektöründeki son durumu ve gelecek dönemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Çelik, Türkiye'de son dönemde yaşanan ekonomik ve siyasi konjonktür nedeniyle döviz, faiz ve kredi maliyetlerinin yükselmesinin gayrimenkul sektöründe mevsimsel durgunluğun yaşandığı Aralık-Mart dönemine denk geldiğini belirtti. Çelik, "Konut sektörünün genellikle toplam cirosunun yüzde 10'u kadarlık işlem gerçekleştiği bu dönemin sonrasında, seçimlerin ardından sorunların yavaş yavaş çözülmeye başlamasını umuyorum" dedi. 

“Ev almak için doğru zaman”
Şu anda inşaatların ve projelerin sürdüğünü vurgulayan Ömer Faruk Çelik, ev almak için de doğru zaman olduğunu ifade etti. Çelik, şunları söyledi: "Doların TL karşısında yüzde 26'ları bulan değer kazancı, inşaat maliyetlerini de etkiledi. Şirketler maliyet artışlarını önümüzdeki dönemde fiyatlara en az yüzde 10-15 oranında yansıtacağı için evlerini şimdi alanlar bu oranda karda olacak. 

Markalı konutların kendi bünyesinde sağladığı avantajlı ödeme planlarının yanı sıra gayrimenkulün her zaman güvenilir bir yatırım aracı olduğunu hatırlatmak isterim. Türkiye'nin yatırım cazibesi sürüyor, özellikle inşaat sektörünün taşıdığı gelişmeye açık potansiyel, mütekabiliyette alınacak yol, nüfus artışına bağlı olarak her yıl 600 bin konut ihtiyacının olması ve kentsel dönüşüm, uzun vadede sektörün eski dengesini bulacağını bize gösteriyor. Ülkemizde 2023 yılına kadar 7 milyon yeni konut yapılmasına ihtiyaç duyuluyor, bu yüzden önemli bir pazar payı ulaşacak."

“Yabancı yatırımcı sayısı artıyor”
Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının ardından yabancı yatırımcı girişinin geçen yıl öncesine kıyasla oldukça iyi olduğuna işaret eden Çelik, "Körfez, Azerbaycan ve Rusya'dan yatırımcılar geliyor. Yurtdışında Türkiye'ye neden yatırım yapılması gerektiğini anlatıyoruz, sektörü ve projelerimizi tanıtıyoruz, Türkiye'yi pazarlıyoruz ve projelere gelin diyoruz. Bu döngü başladı. Tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra yabancıların risklerini tolere edecek paket çözümleri masaya koyduğumuzda ileriki yıllarda mütekabiliyetle ilgili daha büyük rakamları da konuşuyor olacağız" diye konuştu.