Konut sektöründe 1 Kasım rüzgarı sürüyor

1 Kasım seçimleri ile birlikte gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketliliği değerlendiren Show Realty/Planet Broker'i Murat Somer, mütekabiliyet yasasının etkisiyle ticari gayrimenkul alanına yabancı ilgisinde artış beklediklerini söyledi.

Konut sektöründe 1 Kasım rüzgarı sürüyor

1 Kasım seçimlerinin ardından geleceğe umutla bakmaya başlayan gayrimenkul sektörünün gelecek hedefleri giderek. Seçimin ve tek parti iktidarının yarattığı güvenle birlikte işlem hacminde ciddi bir artış yaşanırken, 2015'in son iki ayında rekor bir satışa koşuluyor. Sektör temsilcileri bu artışınta 1 Kasım seçimlerine kadar beklemede kalan yerli ve yabancı yatırımcınını sektöre dönüşünün bulunduğu konusunda birleşiyor. 

Yabancılar ticari ürünlere ilgi gösterecek
Seçimler sonrasında gayrimenkul sektörünün durumunu değerlendiren Show Realty/Planet Broker'i Murat Somer, ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan gayrimenkulde ciddi bir hareketlilik yaşandığını belirterek, ticari portföylere yabancı ilgisinin artmasını ve satışların ivme kazanmasını beklediklerini söyledi. 

Konut sektöründe 1 Kasım rüzgarı sürüyor

Sektördeki hareketliliğin kentsel dönüşüm hareketiyle hızlanacağını ve bu girişimlerden ülke ekonomisinin ve şehir yaşamındaki atılımın olumlu yönde etkileneceğini belirtten Somer, Büyükşehir Belediyelerininin de imar durumlarını yeniden gözden geçirmeleri uyarısında bulunda. 

Kentsel dönüşümde imar problemi
Çok eski yerleşim bölgelerinden biri olan Şişli'de 60-70 yıl öncesinin imarına uygun olarak yapılmış binalarda oturan kat maliklerinin kentsel dönüşüm sürecine girmeleri halinde mevcut dairelerini kaybetme riski altında bulunduklarını da söyleyen Somer:

"Bu yüzden eskimiş binalarda oturmaya devam edilmektedir. Deprem tehlikesi açısından sağlam bir zemine sahip olan tarihi bölgemizde yeniden bir yapılaşma gerekmektedir..." dedi.