Konut sektöründe borçlanma alarmı

TBB verileri, Türkiye'de inşaat geliştirici firmaların borçlanma payının son 10 yılın en yüksek düzeyine çıktığına işaret etti.

Konut sektöründe borçlanma alarmı

Türkiye Bankalar Birliği, konut sektörü açısından kritik bir veriyi kamuoyu ile paylaştı. Son yıllarda gösterdiği performansla dünya piyasaları ile yarışır hale gelen Türkiye konut sektöründe faaliyet gösteren aktörlerin borçlanma seviyesindeki artışa dikkat çeken TBB, borçlanma payının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı. Diğer taraftan takipteki kredi oranlarında son 5 yılda yüzde 50'ye yaklaşan bir artış gerçekleşti. Uzmanlar, söz konusu durumun ortaya çıkmasında, özellikle konut kredilerinden verim alamayan konut geliştiricilerinin kendi kârlarından feragat ederek yatırımcıya uygun perspektif sunma gayretinin etkin olduğu kanaatini taşıyor. 

Yük konut geliştiricilerinin sırtında
Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, konut fiyatları "konut kredilerine" çok da bel bağlamadan alım yapan alıcıların gücü ile artışını sürdürürken, esas risk konut geliştirici şirketler bazında gözükmeye başladı.

Borçlanmaların 5'te 1'i inşaat geliştiricilerinin
Türkiye'de konut geliştiren şirketlerin borçlanma payının son 10 yılın en yüksek düzeyine çıktığını vurgulayan Türkiye Bankalar Birliği, tüm şirket borçlanmalarının yaklaşık 5'te birinin inşaat geliştirici firmalar tarafından gerçekleştirildiğini gösterdi. Verilere göre, söz konusu borçların bir kısmındaki gidişat da olumsuz yönde. Diğer taraftan sektörde takibe düşen kredilerdeki pay da son 5 yıllık zaman dilimi içinde ikiye katlanmış durumda.

Konuyla ilgili olarak Bloomber News'a bir değerlendirmede bulunan İstanbul merkezli araştırma şirketin Integras analisti Ercan Uysal da, konut geliştiricilerinin borçlanma oranındaki artışa dikkat çekmiş ve: "Mortgage'ler sorun oluşturmuyor. Sorun konut şirketlerinin kaldıracında..." ifadelerini kullanmıştı.