Konut sektöründe iyimser tablo

Reidin tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi'ni değerlendiren Reidin Analisti Orhan Vatandaş, faiz oranlarındaki düşüşün olumlu bir etki yarattığını söyledi

Konut sektöründe iyimser tablo

Reidin tarafından açıklanan Temmuz 2014 verilerini değerlendiren Reidin analisti Orhan Vatandaş, faizlerdeki düşüşün konut fiyatlarının gelişiminde olumlu bir etki yarattığını söyledi. Tüm Türkiye genelindeki yüzde 1.41'lik aylık fiyat artış oranının yüzde 0.45 olarak gerçekleşen TÜFE'nin çok üstünde olduğuna dikkat çeken Vatandaş, bu durumun enflasyondan kaynaklanan maliyet artışınının fiyatlara yansımaya başladığının göstergesi olduğunun altını çizdi.

Son iki yıl bazında konut fiyat endeksi ve kredi faiz oranları arasındaki ilişkinin gücünü -0.77 olarak açıklayan Vatandaş: 'Konut fiyat endeksi ve konut kredi hacmi arasındaki ilişkinin gücü +0.86 düzeyinde. Dolayısıyla konut fiyatlarının gelişiminde kredi faiz oranlarının aşağı yönlü hareketi olumlu etki yaratıyor.' şeklinde konuştu.

Vatandaş, aylık faiz oranlarının psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına düşmesiyle birlikte konuta olan talebin ve buna bağlı biçimde fiyatlarda artacağı beklentisinin yanlış olmayacağını vurgulayarak: 'Konut yatırımı ekonomik istikrar ve belirsizliklerin nispeten ortadan kalktığı günümüz koşullarında daha çok tercih edilebilir bir noktadadır.' dedi.