Konut sektöründe kur tehdidi

Konut sektöründe satışlar belli bir düzeyde devam etse de uzmanlar "döviz" kurlarındaki kontrolsüz yükselişe dikkat çekiyor. Kur farkında yaşanan sorunların konutta zam furyasının yaşanmasına sebebiyet verebileceği belirtiliyor

Konut sektöründe kur tehdidi

Ülke genelinde yayınlanan konut satış istatistikleri, sektördeki hareketliliğin henüz yitirilmediğini gösteriyor. Bununla birlikte döviz kurlarındaki dengesiz artış sektör temsilcilerini endişelendirmeye başladı. Özellikle borcunu dövizle karşılayan inşaat firmalarının karşılaştığı kur sorunu, yakın planda konutta zam furyasının gündeme gelmesine neden olacak gibi gözüküyor.

Konut satışındaki düşüş Türkiye ekonomisiyle ilgili değil
Milliyet'ten Duygu Erdoğan' açıklamalarda bulunan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kurun psikolojik sınırlarına üzerine çıktığı son haftalardaki ivmelenmenin geçici bir durum olduğunu savunmdu. Durbakayım, son 5 yıldır inşaat maliyetlerinin çok küçük bir kısmının döviz kurlarından etkilenme eğilimi taşıdığını belirterek, bu durumun bugün de sürmekte olduğu üzerinde durdu. Durbakayım, kurdaki dalgalanmanın nedenine ilişkin olarak da:

"Bu artış, mevcut siyasi iklimden kaynaklanıyor. Türkiye ekonomisiyle ilgili bir artış olmadığını çok iyi biliyoruz..." ifadelerini kullandı. 

Ağaoğlu: Bu kadar belirsizliği ekonomi kaldırmaz
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da, herhangi bir sorun yok gibi gözükmesine rağmen, ekonominin bu kadar fazla belirsizliği kaldıramayacağını belirtti. Ağaoğlu, düşük dövizin Türkiye'nin başına her zaman bela olduğunu belirterek, dışarıdan gelen olumsuz bir bakış bulunmadığını, bununla birlikte siyasi belirsizlik kuşkularının giderek arttığını söyledi. Ağaoğlu: "Hükümet bir an önce kurulmalıdır..." dedi.

Yılmaz: "Ev almanın tam zamanı"
DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da, seçim sürecinin bir an önce atlatılması ve ekonomiye odaklanılması gerektiğini vurguladı. Doların çıkabileceği en yüksek noktada olduğunu ve düşme eğilimine gireceğini belirten Yılmaz:

"Buralarda bozdurup ev almak çok karlı bir iş. Herhangi bir durgunluk yok. Yaz dönemi olmasına rağmen, her gün konut satıyoruz. En büyük sorun ise siyasi belirsizliktir..." dedi.