Konut sektöründe şehir merkezi cazibesini koruyor

Şehir merkezindeki konutların krizlerden etkilenmediğini belirten Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, İstanbul’un yeni çekim merkezi Bomonti’den ev sahibi olanların bir yıl içerisinde yüzde 20 kar elde ettiğini söylüyor.

Konut sektöründe şehir merkezi cazibesini koruyor

Türkiye’nin en önemli yatırım aracı olan gayrimenkul, yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor.  İstanbul’un değerlenen semti Bomonti, gelişen ulaşım hatları ve sosyal yaşam alanlarına olan yakınlığı sayesinde İstanbul’un kar ettiren ilçeleri arasında yer almaya başladı.

Bomonti'ye yatırım yapan kazandı

2006 yılından bu yana Kuleli Evleri markası ile Bomonti’de kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştiren Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım; “Bomonti bölgesinde ilk proje satışlarımıza başladığımızda konutlarda metrekare fiyatları bin TL idi. Şimdi ise bölgedeki en uygun fiyatlar 6 bin 500 ile 8 bin 500 arasında değişiyor. O yıllarda daire satın alanlar yatırımcılar, yatırımlarının karşılığını aldı.  Günümüzde ise ilk bir yıl içerisinde konutlar yatırımcılarına yüzde 20 kar sağlarken. Sonraki her yıl bu rakamın üzerine en az yüzde 10’luk bir artış yaşanıyor” dedi.  

Şehir merkezindeki konutlar krizden etkilenmiyor

​Konut tercihlerine bakıldığı zaman ekonomik durgunluğun merkezi alanlarda daha az etkili olduğu görülüyor.  Bunun en büyük sebebini çalışan nüfusun ve son yıllarda artan yabancı yatırımcıların iş yerlerine ve sosyal-kültürel alanlara daha yakın semtleri tercih etmesi. Merkezde olmanın yarattığı fırsatlar ve ayrıcalıkların Bomonti bölgesini çekici kıldığını belirten Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım; “Ulaşım ağlarına olan yakınlığı sayesinde Bomonti semti, konut satarken ya da kiralarken merkeze uzak bölgelere göre daha büyük kazanç potansiyeline sahip. Bu etki hem yatırımcıları hem de inşaat firmalarını Bomonti’ye çekti. Merkezi konumu ve çevre semtlerde de hızla devam eden ulaşım çalışmalarıyla birlikte en kritik dönemlerde dahi Bomonti emlak değerini ve tercih edilirliğini en üst sıralarda tutuyor” dedi.

Firma Bilgisi: Yıldırım Yapı Grubu
Proje Bilgisi: Kuleli Evleri